Łączność samochodów w bardzo wymyślnej postaci – kurierzy włożą paczki do bagażników

Bezprzewodowa łączność podbija branżę motoryzacyjną. Przyniosło to już wiele nowości eksploatacyjnych, jak zdalne kasowanie błędów, zdalne aktualizacje oprogramowania, czy nawet zdalne przewidywanie usterek, w oparciu o komputerowe analizy parametrów pracy podzespołów. A teraz pojawiła się nowość ze świata transportu do osób prywatnych.

Ford wymyślił rozwiązanie, które pozwala dostarczać paczki bezpośrednio do samochodów. Właściciel nie musi się znajdować w pobliżu samochodu, pozwolenie na otwarcie bagażnika jest wysyłane zdalnie, a kurier obsługuje to wszystko przy użyciu aplikacji. Umożliwi to więc sytuację, w której na przykład kierowca ciężarówki będzie znajdował się w trasie, a kurier zostawi paczkę w bagażniku jego prywatnego auta, stojącego na przykład na bazie.

Cały system bazuje na łączności internetowej oraz na specjalnej aplikacji Forda, dostarczanej wraz z nowymi samochodami. Co więcej, wszystko jest już na tyle dopracowane, że Wielkiej Brytanii rozpoczęto testy w rzeczywistym użytku. Nawiązano przy tym współpracę z kurierską firmą Hermes, dając jej klientom właśnie opcję dostawy do bagażnika. Jak natomiast wygląda to w praktyce? O tym opowiada poniższy fragment oficjalnej informacji prasowej marki Ford:

Podczas zakupów u wybranych sprzedawców detalicznych, którzy biorą udział w programie pilotażowym, standardową opcją wysyłki będzie „dostawa do samochodu”, wraz z podaniem szczegółów dotyczących lokalizacji pojazdu. Jeśli klient sobie tego zażyczy, będzie mógł również otrzymać przesyłkę do domu.

Gdy doręczyciel znajduje się bliżej niż 300 metrów od miejsca przeznaczenia, w aplikacji Hermes wyświetlana jest dokładna lokalizacja pojazdu klienta. W promieniu 50 metrów kurier skanuje kod kreskowy na paczce klienta, aby stworzyć jednorazowy token, odblokowujący pojazd. Dzięki niemu może odryglować bagażnik i pozostawić tam bezpiecznie przesyłkę.

Aby zapewnić bezpieczeństwo samochodu i przesyłki, kurier powinien zaryglować pojazd przed przejściem do następnego punktu odbioru, jeśli jednak tego nie zrobi, zamki ryglują się automatycznie w ustalonym czasie.

Lokalizowanie pojazdu, zdalne otwieranie i ryglowanie zamków jest możliwe dzięki uprawnieniom nadanym przez adresata przesyłki za pośrednictwem aplikacji FordPass. Jeśli samochód nie znajduje się w promieniu 300 metrów od wybranego adresu dostawy, przesyłka jest dostarczana pod adres domowy odbiorcy. Dotyczy to również paczek, które są zbyt duże, aby zmieścić się w pojeździe.