Holender trzeci raz ukarany za dodatkowe oświetlenie – policja mówi o wypadkach

Holender wypisujący Holendrowi karę za oświetlenie – patrząc na sprzęt jeżdżący po Beneluksie, taka sytuacja może kilka osób zdziwić. Nawet w Niderlandach kary są jednak coraz częstsze, a policja z Groningen dołączyła wręcz cały wykład o bezpieczeństwie.

Kierowca Scanii z powyższego zdjęcia już po raz trzeci został ukarany za nieregulaminowe oświetlenie. Co więcej, tym razem wystawiono aż dwa mandaty, za nadmiar elementów świetlnych na samochodzie, a także za oświetlenie wewnętrzne przebijające na zewnątrz.

Publikując zdjęcie i informując o kontroli, policjanci powoływali się na bezpieczeństwo. Wymienili przy tym dwa argumenty, według których takie oświetlenie może prowadzić do wypadków. Po pierwsze, ma to być forma rozpraszania innych uczestników drogi, którzy zamiast patrzeć przed siebie, będą oglądali się na ciężarówkę. Druga sprawa to zaś oślepianie samego kierującego, poprzez zbyt silne oświetlenie we wnętrzu.

Dokładna wysokość mandatów nie została podana. Za to o reakcji na policyjny komunikat można napisać naprawdę sporo. W komentarzach mnóstwo jest wściekłości, a wielu Holendrów wręcz wyśmiało policję. Lokalni transportowcy poczuli się po prostu urażeni taką informacją, a przy tym odnoszą sprawę do niedoboru kierowców ciężarówek. Jak twierdzą, kontrole takie jak ta tylko zniechęcają do wykonywania tego zawodu, jeszcze niedawno cieszącego się w Niderlandach całkiem niezłym wizerunkiem i ogromną popularnością.