Kredyt na 225 mln euro dla Grupy Raben – jego koszt będzie zależał od emisji spalin

Grupa Raben otrzymała pięcioletni kredyt na kwotę 225 milionów euro. Ta gigantyczna kwota z pewnością ułatwi międzynarodowy rozwój, ostatnio mocno oparty na przejmowaniu innych przedsiębiorstw. Sam kredyt też jest jednak bardzo ciekawy, będący jednym z pierwszych tego typu kredytów w europejskiej branży.

Do kwoty 225 milionów euro zostanie oczywiście doliczona marża, przeznaczona na rzecz aż siedmiu banków. Dokładna wysokość tej marży ma jednak zależeć od spełnienia pięciu „wskaźników efektywności”, skupiających się na ochronie środowiska. Dlatego też nazywa się to „kredytem powiązanym ze zrównoważonym rozwojem”.

By marża została maksymalnie obniżona, emisja spalin z obiektów Grupy Raben musi zmniejszyć się o 30 procent. Kolejne 10 proc. emisji trzeba będzie uciąć z operacji transportowych. Są też wymagania w zakresie norm emisji spalin, mianowicie udział pojazdów Euro 5 lub Euro 6 we flocie musi utrzymać się na poziomie co najmniej 96 procent. Do tego Grupa Raben musi zoptymalizować przewozy drogowe, udowadniając ich wyższą efektywność. Warunek piąty to natomiast dokładne pilnowanie emisji gazów cieplarnianych, poprzez aktualizację i rozbudowę kalkulatora emisji CO2 w transporcie.

Jak już wspomniałem, w całej europejskiej branży logistycznej było dotychczas tylko kilka takich transakcji. W Polsce natomiast to dokładnie drugi taki kredyt.