Pierwsze miejsce na Master Truck 2021: Scania S650 z firmy Heinrichs Thermoliner

Źródło zdjęcia: Ciężarówki w obiektywie spottera

Zlot Master Truck 2021 jest już za nami. Pod Opolem można było zobaczyć rekordową ilość ciężarówek, pochodzących z kraju oraz zagranicy. Tradycyjnie nie zabrakło też nagród, przyznawanych przez jury oraz publiczność. Były wyróżnienia tematyczne, jak na przykład za najlepszy układ wydechowy, dla Scanii serii 4 z „greckim wydechem” (prezentowanej w tym artykule). Było też trzydzieści wyróżnień głównych, pod hasłem „Master Truck of the Show”.

Kto natomiast zajął w tej trzydziestce pierwsze miejsce, będąc okrzykniętym najlepszą ciężarówką całego zlotu? Tym zaszczytnym mianem jury wyróżniło Scanię S650 Highline, należącą do niemieckiej firmy Heinrichs Thermoliner. Pojazd przyjechał do Opola z Mönchengladbach, z samego zachodu Niemiec, a na co dzień spotkamy go w transporcie chłodniczym, z idealnie dopasowaną chłodnią. Co też ciekawe, za kierownicą można spotkać samą żonę właściciela, która często dzieli się swoją pracą na Instagramie.

Widok zza kierownicy:

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ruby (@frau_heinrichs)

Czerwona Scania pochodzi z 2019 roku i ma na swoim koncie międzynarodowe przygody. Jej modyfikacje zewnętrzne wykonano w Niderlandach, wnętrze kabiny przygotowano w Niemczech, a pierwszy duży sukces odnotowano w Szwecji. W 2020 roku ciągnik zdobył bowiem pierwszą nagrodę na szwedzkiej imprezie Göteborg Truck Show, w kategorii ciągników wyprodukowanych od 2015 roku. A gdy niemiecki przewoźnik ma najładniejszą Scanię wśród Szwedów, to naprawdę o czymś świadczy.

Trzeba zresztą przyznać, że ciągnik przygotowano naprawdę z pomysłem. Za kabiną zamontowano spojlery rodem z „solówki”, odsłaniając w ten sposób kominy. Trzyosiowe podwozie jest kompletnie obudowane, przednie orurowanie łączy aż trzy różne barwy, a po zmroku ukazuje się idealnie dobrane oświetlenie. Poza tym spora ciekawostka kryje się we wnętrzu. Zachowano tam fabryczną kierownicę, ale zwiększenia klasycznego charakteru usunięto z niej wszystkie przełączniki. Trafiły one na deskę rozdzielcza, łącznie z obsługą tempomatu. Poza tym w kabinie dominuje brązowa skóra, a wysokiej jakości system audio oparty jest na niefabrycznej stacji multimedialnej.

Wnętrze sypialni, na zdjęciu z warsztatu Van der Heijden Truckstyling: