Kraz 6322, który pomoże w odminowaniu Ukrainy – auto ma pancerne nadwozia i żuraw z kamerą

kraz_rozminowywanie_ukrainy_02

Miny to dzisiaj na Ukrainie bardzo duży problem, stwarzający ogromne zagrożenie dla ludności cywilnej. Według wyliczeń z ubiegłego roku, rozminowywanie okolic Donbasu potrwa od 10 do nawet 15 lat. Przez cały ten czas ukryte ładunki wybuchowe będą więc zagrożeniem dla ludzi. Dlatego też tak ważne są takie ciężarówki, jak Kraz 6322 widoczny powyżej, zamówiony przez ukraiński rząd.

Ta potężna ciężarówka będzie służyła do bezpiecznego transportu ładunków wybuchowych, wraz z ich załadunkiem i rozładunkiem. Stąd też bardzo ciekawe wyposażenie. Dla przykładu, zwróćcie uwagę na pancerną kabinę ciężarówki, z kuloodpornymi szybami, klimatyzacją oraz górnymi włazami ratunkowymi. Mamy tutaj także żuraw marki Palfingier, który wyposażono w układ zdalnego sterowania oraz kamerę wideo. Dzięki tej ostatniej operator może więc sterować dźwigiem bez opuszczania kabiny. Do czego natomiast służy ten żuraw?

Jego zadaniem będzie przenoszenie ładunków wybuchowych do specjalnie przystosowanej ładowni. Znajduje się ona na tyle pojazdu, mając nietypowy kształt. Przednia ściana pochylona jest o 10 stopni, co lepiej rozproszy energię ewentualnego wybuchu. Wewnętrzne pokrycie kontenera wykonano z materiału ognioodpornego, a zadaszenie tworzy szczelna roleta. Uzupełnieniem wszystkie są zaś specjalne uchwyty na ładunki wybuchowe, mocujące je na czas transportu. Między kabiną a skrzynią ładunkową przewidziano też zabudowę na podręczne wyposażenie. Jest ona pokryta roletami, podobnie jak w przypadku pojazdów strażackich.

Na koniec jeszcze kilka zdań na temat modelu 6322. Ukraińska firma Kraz buduje go od 1994 roku, głównie do celów wojskowych. Samochód służy nie tylko siłom zbrojnym Ukrainy, ale także Egiptu, Indonezji, Jemenu, czy Indii. Co więcej, ponad 2 tys. Krazów 6322 zamówiły władze USA, przekazując je nowopowstałym siłom zbrojnym Iraku. Napęd? Od początku produkcji model 6322 otrzymywał rosyjskie silniki marki YaMZ, o układzie V8 i mocy 330 KM. Ponadto w ofercie jest też mocniejsza wersje 370-konna. Do tego mamy napęd 6×6, około 10 ton ładowności oraz podwozie o dużym zapasie wytrzymałości. Dzięki temu ostatniemu Kraz może na przykład holować 75-tonowe samoloty.

kraz_rozminowywanie_ukrainy_01