„Kraj rozpoczęcia” nie na poboczach lub przepełnionych parkingach – wyjaśnienia KE

Już od półtora miesiąca kierowcy muszą wprowadzać nowy „kraj rozpoczęcia” po przekroczeniu każdej granicy. Mimo to nadal trwają dyskusje o stosowaniu się do tych nowych przepisów. Szczególnie wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy naprawdę muszą zatrzymać się na pierwszym przygranicznym parkingu? By więc rozwiać w tej sprawie ostatnie wątpliwości, Komisja Europejska opublikowała swoje oficjalne wyjaśnienie.

Pełne wyjaśnienie znajdziecie pod tym linkiem, w formie pytań i odpowiedzi, sformułowanych w języku angielskim. Najważniejszy jest natomiast fragment, który określa dobór miejsca postoju. Komisja Europejska podkreśla tam, że kierowca powinien wprowadzić „kraj rozpoczęcia” na samej granicy lub na najbliższym możliwym parkingu za granicą. Przy czym określając to „możliwe” miejsce kierowca musi wziąć pod uwagę przepisy ruchu drogowego oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa. Komisja Europejska opisała to na dwóch poniższych przykładach (moje tłumaczenie):

Przykład 1: Utwardzone pobocze lub pas awaryjny nie powinno być uznane „możliwe miejsce zatrzymania” […], gdyż najprawdopodobniej naruszyłoby to zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak na przykład krajowy kodeks drogowy.

Przykład 2: Po przekroczeniu granicy kierowca zauważa zator na pasie zjazdowym, prowadzącym do pierwszego parkingu. W tej sytuacji kierowca ma dwie opcje: dołączenie do zatoru na pasie zjazdowym lub kontynuowanie przejazdu. Jeśli ta pierwsza opcja zagraża bezpieczeństwu (na przykład dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu), taki przepełniony parking nie powinien być uznany za „możliwe miejsce zatrzymania” […]. Kierowca powinien wybrać drugą opcję, kontynuując przejazd do kolejnego możliwego miejsca zatrzymania. […]

Podsumowując: kierowca powinien zatrzymać się na pierwszym dostępnym miejscu parkingowym, ale tylko jeśli nie będzie to stanowiło zagrożenia lub złamania przepisów ruchu drogowego. Jednocześnie Komisja Europejska podkreśla, że służby kontrolne powinny brać takie okoliczności pod uwagę, uwzględniając na przykład różnice w natężeniu pojazdów, zależne od czasu oraz miejsca.