Kontrowersyjny powrót z Wielkiej Brytanii – 15 ton domowych śmieci, niezgodnych z dokumentacją

odpady_z_wielkiej_brytanii_15_ton_2

Wwożenie do Polski 15 ton odpadów komunalnych z Wielkiej Brytanii to rzecz delikatnie mówiąc kontrowersyjna. Właśnie na taki ładunek trafili zaś funkcjonariusze WITD Poznań, opisując go w poniższym komunikacie:

Ciężarówkę z nieposegregowanymi odpadami prosto z Wielkiej Brytanii namierzyli inspektorzy z leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego (WITD) w Poznaniu.

24 maja na drodze krajowej nr 32 w Żodyniu do kontroli zatrzymano ciężarówkę, która należała do przewoźnika z Poznania. Zapisy w dokumentacji wskazywały na przewóz posegregowanych odpadów do recyclingu. Okazało się jednak, że pojazd nie poruszał się po zatwierdzonej trasie i nie zmierzał do punku odzysku odpadów. Kontrola ładowni ujawniła, że przewożone odpady nie były deklarowanymi tworzywami sztucznymi i gumą przeznaczonymi do recyklingu, a niedopuszczonymi do przemieszczania zmieszanymi odpadami komunalnymi w ilości około 15 ton.

Szybko ustalono, że odpady zostały do Polski nielegalnie przywiezione z Wielkiej Brytami. O stwierdzonej nieprawidłowości poinformowano Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) oraz Policję. Podjęto też decyzję o usunięciu pojazdu na parking strzeżony do czasu zakończenia postępowania wszczętego przez GIOŚ. WITD wszczęło również odrębne postępowanie wobec przewoźnika.

odpady_z_wielkiej_brytanii_15_ton_3 odpady_z_wielkiej_brytanii_15_ton_1 odpady_z_wielkiej_brytanii_15_ton_4 odpady_z_wielkiej_brytanii_15_ton_5