Kontrole wakacyjnych zakazów tuż przy granicy z Litwą – 17 przypadków za 50 tys. zł

W nawiązaniu do tekstu:

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce, edycja 2021 – od tego piątku aż do końca sierpnia

Białostockie ITD ustawiło się w weekend tuż przy polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Czekano tam na ciężarówki, które próbowały przejechać przez Polskę pomimo podlegania wakacyjnym zakazom ruchu.

Dwudniowa akcja, prowadzona w sobotę oraz niedzielę, skutkowała zatrzymaniem 17 zagranicznych ciężarówek, które nielegalnie poruszały się drogach. Tyle samo wystawiono mandatów karnych dla kierowców, na łączną kwotę 3400 złotych. Wobec przewoźników wszczęto 29 postępowań, a łączna wartość kar administracyjnych może sięgnąć 46 tys. złotych. Łącznie mowa więc o około 50 tysiącach. 

Dalsze przejazdy były możliwe dopiero po zakończeniu zakazów. Te zaś obowiązują w soboty od godziny 8 do 14, a także w niedziele od 8 do 22. Są też dodatkowe zakazy w piątek, od 18 do 22, choć akurat tych w omawianej akcji nie sprawdzano.

Oto komunikat WITD Białystok:

Podczas weekendowych ograniczeń w ruchu dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton podlascy inspektorzy zwracali szczególną uwagę na transporty poruszające się w godzinach obowiązywania zakazów pomimo wymogu postoju. W kilkunastu przypadkach przewoźnicy zagraniczni nie zastosowali się do obowiązujących restrykcji. Oprócz kar pieniężnych wszyscy nieuprawnieni do poruszania się otrzymali nakazy postoju do czasu zakończenia obostrzeń w sobotę o 14:00 oraz w niedzielę o 22:00.

Działania prowadzone w okolicach byłego polsko – litewskiego przejścia granicznego w Budzisku w dniach 24-25 lipca przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku ujawniły 17 przypadków, które nie powinny brać udziału w ruchu drogowym w momencie zatrzymania do kontroli. Charakter przewożonych ładunków nie umożliwiał realizującym transporty przewoźnikom zagranicznym skorzystania z wyłączenia od okresowych ograniczeń w ruchu.

W obowiązującym stanie prawnym odpowiedzialność za niezastosowanie się do obowiązujących ograniczeń spoczywa zarówno na kierującym, jak i na podmiocie realizującym przewóz oraz osobie zarządzającej transportem w tym podmiocie. Tym samym oprócz 17 mandatów karnych nałożonych na kierowców w kwocie łącznej 3400 zł, zostało wszczętych łącznie 29 postępowań administracyjnych zagrożonych karami pieniężnymi w wysokości łącznej 46000 zł.

Kontynuowanie przewozów było możliwe dopiero po opłaceniu stosowanych kaucji na poczet kar oraz po upływie terminów obowiązywania ograniczeń. Wszystkie skontrolowane zestawy zatrzymano do tego czasu.