Kontrole tachografów w nocy z czwartku na piątek – kilkadziesiąt ciężarówek sprawdzonych na A4

W nocy z czwartku na piątek na kierowców jadących autostradą A4 czekała niespodzianka. Była to nocna akcja kontrolna ITD, w ramach której zatrzymano kilkadziesiąt pojazdów. Kierowcy trzech z nich okazali się korzystać z magnesów, dwóch kolejnych jechało na cudzych kartach, a jeszcze jeden poruszał się bez wykresówki w tachografie.

Komunikat GITD:

Kilkadziesiąt pojazdów skontrolowali śląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego podczas nocnych kontroli, prowadzonych z 25 na 26 lipca na odcinku autostrady A4 w Gliwicach.

W trzech ciężarówkach wykryto magnesy, które zakłócają pracę tachografu. Jeden z kierowców symulował w ten sposób odpoczynek już od momentu przekroczenia granicy z Niemcami, drugi przejechał na magnesie aż 250 kilometrów.

Inny z kolei twierdził, że przyłożył magnes tuż przed Gliwicami, gdzie został zatrzymany do kontroli – miał do pokonania jeszcze ponad 160 km.  Ten kierowca prowadził również ciężarówkę mimo braku prawa jazdy właściwej kategorii, a ciągnik siodłowy od dwóch miesięcy nie posiadał ważnego przeglądu. W dodatku dane z karty kierowcy nie były wczytywane od listopada zeszłego roku.

Podczas nocnych działań inspektorzy zatrzymali dwóch kierowców, którzy jechali na cudzych kartach, zatem także naruszali normy czasu pracy. Inspektorzy zatrzymali karty, które nie były własnością prowadzących ciężarówki.

Suma kar grożących przewoźnikom za stwierdzone podczas kontroli na A4 naruszenia przekracza kwotę 30 tysięcy złotych. Kierowcy zostali ukarani mandatami na łączna kwotę 14 tysięcy złotych.