transfactor3665
Opublikowane 9 Listopad, 2017

Kolejny ładunek odpadów przyjechał ciężarówką do Polski – to zmieszane śmieci pochodzące z Niemiec

transport_smieci_do_polski_1

Niestety, kolejny przedsiębiorca chciał się dorobić na zwożeniu do Polski śmieci. Ten niebieski Mercedes-Benz Actros wwiózł do naszego kraju pełną naczepę niemieckich odpadów. Zabrakło przy tym stosowanego zezwolenia, a przy tym ładunek nie został zgłoszony. A o wszystkim opowiada poniższy komunikat WITD Katowice:

W dniu 6 listopada 2017 r. w okolicy wysypiska śmieci w Bytomiu śląscy inspektorzy zorganizowali kolejną już akcję skierowaną przeciwko nielegalnym transportom odpadów z Niemiec na terytorium Rzeczypospolitej. Z uwagi na porę dnia oczekiwali w absolutnej ciemności na pojawienie się przestępców zaśmiecających nasz kraj. Wreszcie zauważyli transport poruszający się drogą wojewódzką nr 911. Prędko zatrzymali pojazd z naczepą przewożący odpady. Okazało się że polski przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy odpadów z Niemiec do Polski.

W trakcie kontroli dokumentów i oględzin skrzyni ładunkowej stwierdzono, że przewożona jest mieszanina odpadów w postaci pociętych opon, uszczelek gumowych, kabli, węży, pianki tapicerskiej, elementów plastikowych i metali. W ocenie pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, których poproszono o wsparcie merytoryczne, odpady pochodziły z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Kierowca w trakcie kontroli nie okazał do kontroli:

 • dokumentu zgłoszenia transgranicznego przesyłania/przemieszczania odpadów
 • dokumentu przesyłania dotyczący transgranicznego przesyłania/przemieszczania odpadów
 • zezwoleniana międzynarodowe przemieszczanie odpadów.

W związku z przemieszczaniem odpadów kierowca okazał jedynie dokument informacyjny dotyczący przemieszczania odpadów przeznaczonych do odzysku, nieobjętych systemem zgody państwa przyjmującego. W dokumencie wskazano kod identyfikacyjny odpadu 19 12 04 – tj. „Tworzywa sztuczne i guma”, w rzeczywistości natomiast przewożone były mieszaniny różnych materiałów o kodzie 19.12.12, tj. inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów inne niż wymienione w 19 12 11 poprzez ich odzysk i/lub recykling. Przywóz takich odpadów wymaga zgody Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – w tym przypadku przewoźnik nie posiadał zarówno zgody, jak i innych wymaganych uprawnień.

Z uwagi na powyższe Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego wszczął wobec przewoźnika postępowanie administracyjne, grozi mu kra wysokości 10 tysięcy złotych. Sprawę nielegalnego wwozu do Polski odpadów, co w świetle przepisów kodeksu karnego stanowi przestępstwo, prowadzi też Komendant Miejski Policji w Bytomiu.

Pojazd wraz z ładunkiem skierowano na parking wyznaczony przez starostę. Po przeprowadzeniu postępowania przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska odpady wrócą z powrotem do Niemiec.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Vestas napisał(a):

  Takich transportów dziennie do kraju trafia ze 20. Wszyscy siedzą cicho i cieszą się, że jest co wozić.

 2. kiero napisał(a):

  ,,, i bardzo dobrze bogaty kraj i jeszcze sie chce dorabiac na nas ,,, u mnie tez przyjechalo chyba 5 ciezarowek z gb ze smieciami,,,, ludzie zaprotestowali sciagneli straz policje i co tylko sie dalo i autka wyjechaly,,,,a dziura w ziemi po wybraniu piasku na s 3 kusi,,,, pusta to zasypac,,,, tylko ze nie byle g,,,,tak trzymac i wiecej takich kontrol, niech te kraje ktore nam wytykaja wszystkie niedociagniecia wiedza ,ze tez potrafimy sobie radzic,,,

 3. Madmike napisał(a):

  Ten chociaż wiózł odpady które po segregacji nadają się do recyklingu,a ilu jest takich co komunalne odpady ciągnie.

 4. M&M napisał(a):

  Tranzyt z Opola

 5. 13*60 napisał(a):

  Sam osobiscie dzwonie na BAG w niemczech jak czuje na parkingu odór albo nazbyt wydeta planteke jadącą w kierunku Polski

 6. Jaro napisał(a):

  Śmieci do polski, na okrągło są przywożone jako alternatywne paliwo energetyczne między innymi do francuskich cementowni, Żadna nowość.

Odpowiedz