Kolejne radiowozy do zdalnej kontroli tachografów – to wkrótce będzie postrach busów

Anteny do zdalnego kontrolowania tachografów wkrótce przestaną być jakąkolwiek rzadkością. ITD zbroi w te urządzenia kolejne inspektoraty, umieszczając anteny na liście wyposażenia nowo odbieranych radiowozów.

Przykładem może być najnowszy sprzęt dla WITD Bydgoszcz, który będzie służył zamiejscowym oddziałom z Inowrocławia i Włocławka. Właśnie dostarczono tam dwa nowe egzemplarze Renault Master, zastępując nimi wyeksploatowane radiowozy jeszcze z 2008 roku. Jeśli natomiast spojrzymy na wyposażenie tych pojazdów, to znajdziemy tam między innymi anteny typu DSRC. To właśnie te urządzenia, które pozwalają zdalnie sprawdzić parametry pracy tachografu, rozpoznając jazdę na wyłączniku lub bez zalogowanej karty.

Jak też tłumaczy samo WITD Bydgoszczy, nowe radiowozy mogą być wkrótce wyjątkowo przydatne, z uwagi na objęcie tak zwanych busów unijnym Pakietem Mobilności. I faktycznie można dojść tutaj do wniosku, że już za trzy i pół roku, właśnie w związku z Pakietem, anteny DSRC odegrają wyjątkowo istotną rolę. Z łatwością pozwolą one bowiem sprawdzić, czy dany przewoźnik dostosował się do nowych przepisów i zamontował wymagany tachograf do swojego pojazdu o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Coś takiego będzie wymagane od czerwca 2026 roku, w ramach transportu międzynarodowego.

Wyjaśnienie takich zdalnych kontroli znajdziecie pod tym linkiem.

Poniżej zamieszczam kalendarz z tachografowymi planami:

20 sierpnia 2023 roku:

Tego dnia obowiązkowa stanie się druga generacja inteligentnych tachografów, dla wszystkich nowo rejestrowanych pojazdów. Urządzenia te automatycznie zarejestrują moment przekroczenia granicy, dzięki danym z systemu satelitarnego.

31 grudnia 2024 roku:

Nowe tachografy trafią także do starszych ciężarówek, wykonujących transport międzynarodowy i nieposiadających dotychczas inteligentnego tachografu żadnej generacji. Jednocześnie rozszerzy się zakres kontroli tachografów, do aż 56 dni.

20 sierpnia 2025 roku:

Nowe tachografy trafią także do  starszych ciężarówek, wykonujących transport międzynarodowy i posiadających dotychczas inteligentny tachograf pierwszej generacji.

1 czerwca 2026 roku:

Tachografy staną się obowiązkowe dla samochodów o DMC od 2,5 tony, w transporcie międzynarodowym. Również i tutaj będą to tachografy inteligentne drugiej generacji.