OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 9 Maj, 2016

Kolejna ciężarowa nowość rodem z Białorusi – ciągnik siodłowy 8×8 marki Volat, pod 90-tonowe ładunki

mzkt_volat_ciagnik_8x8_2

Zapewne pamiętacie, że Białorusini z firmy MAZ pokazali w ostatnich miesiącach kilka ciekawych samochodów ciężarowych, zgodny z normami Euro 6, wyposażonych w silniki i skrzynie biegów Mercedes-Benz, a także dysponujących naprawdę sensownymi kabinami. Okazuje się jednak, że to dopiero wstęp do popisu możliwości mińskich inżynierów, gdyż teraz na drogi wyjechała naprawdę imponująca ciężarówki o oznaczeniu MZKT 750440-010.

MZKT to przedsiębiorstwo, które do początku lat 90-tych było częścią firmy MAZ, odpowiadając po prostu za pojazdy specjalistyczne. Dzisiaj natomiast firma ta działa samodzielnie, produkując zarówno dla wojska, jak i dla klientów cywilnych, a jednocześnie korzystając z MAZ-owskich podzespołów, takich jak na przykład kabiny. Najnowszym produktem MZKT, noszącym nazwę Volat, jest zaś właśnie maszyna widoczna powyżej, nosząca wewnętrzny symbol 750440-010 i będąca czteroosiowym ciągnikiem siodłowym do najtrudniejszych zadań. Inżynierowie przystosowali go do pracy z maksymalnie 90-tonowymi ładunkami, jednocześnie dbając o odpowiednie właściwości terenowe. Masa własna pojazdu samego ciągnika to 16 ton, maksymalny dopuszczalny nacisk na siodło to 27 ton, zaś każda z tylnych osi wytrzyma obciążenie co najmniej 13-tonowe, jednocześnie oferując napęd 8×8. Do tego mamy gigantyczne opony 16R20, zaś moc zapewnia silnik marki DAF. Co jednak ciekawe, ten ostatni wcale nie jest konstrukcją wyjątkowo potężną, lecz “jedynie” 460-konnym wariantem jednostki o pojemności 13 litrów, zgodnej z normami emisji spalin Euro 5 i połączonej z ręczną, 16-biegową skrzynią biegów.

mzkt_volat_ciagnik_8x8

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. HamanN* napisał(a):

  I właśnie tam powinniśmy szukać współpracy gospodarczej! Nic nie stoi na przeszkodzie, z białorusinami nic nas nie dzieli, nie mamy żadnej zadey historycznej jak z niemcami czy ukraincami…
  Ale nieee, nasz minister jak tam już się wybierze to “sprawdzić jak postępują reformy” … A co mądrzejsi już tam inwestują od lat ! Ale nie polska, bo wszystko co na wschód od nas to złe.

  • Szymański napisał(a):

   Dokładnie tak jak piszesz. Znacznie więcej wspólnego mamy ze wschodnimi sąsiadami, niż z tą całą unią, która nas tylko ogranicza. Przemysł rosyjski, czy właśnie białoruski istnieje i m się dobrze, podczas gdy nasz został wykupiony, po czym zniszczony (wyeliminowany) przez zachodnią konkurencję.

 2. Stasz napisał(a):

  Masz rację, powinniśmy pracowac ze Wschodem tak jak pracujemy z Zachodem i głupota i marnotrawstwem są dla nas sankcje

 3. Roberto napisał(a):

  Ciekawe jak to cudo techniki zweryfikują Niemcy w swoim Gutachten, pewnie dla ochrony rynku stwierdzą, że ten ciągnik nadaje się jedynie pod plandeki max 40t.

 4. Hrumol napisał(a):

  Nawet niebrzydki. Natomiast Białorusini powinni popracować nad nazewnictwem, bo nikt nie będzie w stanie zamówić ich ciężarówki.

 5. Iksu napisał(a):

  Wygląda potężnie i schludnie się prezentuje. Chętnie dosiadlbym go z nadwoziem wywrotki albo betonomieszarki i polatal w terenie

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.