Kolejna akcja „drogówki” z użyciem drona – na filmie m.in. ciężarowe wyprzedzanie

Oddziały policji wyposażone w drony przestają być domeną tylko większych miast. Bezzałogowe statki powietrzne z kamerami docierają na stałe także do małych jednostek powiatowych, a przykładem może być powyższy film, opublikowany dzisiaj przez policjantów z Lipna w województwie kujawsko-pomorskim.

Lipnowscy policjanci dysponują dronem od sierpnia i wymieniają liczne możliwości jego wykorzystania, włącznie z poszukiwaniem osób zaginionych, dzięki funkcji kamery termowizyjnej. Jeśli natomiast chodzi o pracę w drogówce, to dron służy przede wszystkim do pilnowania drogi krajowej nr 10, w tym obserwowania znaku „STOP” przy wyjeździe z miasta, czy też egzekwowania zakazów wyprzedzania. I jak widać na dołączonym nagraniu, wśród zaskoczonych w ten sposób osób był także kierowca ciężarówki, który wykonywał manewr wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Według obecnego taryfikatora, za coś takiego mógł otrzymać co najmniej 1500 złotych mandatu i aż 15 punktów karnych.

Publikację tę zamieszczam ku przestrodze, gdyż urządzeń tego typu przybywa w naprawdę szybkim tempie, a zakres ich wykorzystania faktycznie może być szeroki. Znane są już między innymi kontrole zatrzymywania się przed przejazdami kolejowymi, czy też wyprzedzania maszyn budowlanych przy budowie trasy ekspresowej, a ponadto zdarzają się akcje ukierunkowane typowo na ciężarówki, jak w tych dwóch przypadkach: Dron nagrywał ciężarówki wyprzedzające na zakazie – akcja ITD oraz policji na trasie S6 oraz Policyjny dron latał nad wywrotkami, szukając ładunków nieosłoniętych plandeką