Dron nagrywał ciężarówki wyprzedzające na zakazie – akcja ITD oraz policji na trasie S6

Mandaty za nielegalne wyprzedzanie dotychczas kojarzono głównie z autostradą A4. WITD Wrocław regularnie prowadzi takie akcje, a nawet zasłynęło z czegoś w rodzaju prowokacji w nieoznakowanym radiowozie (głośny artykuł tutaj). Dzisiaj mowa będzie jednak o innej trasie, a także o zupełnie innej technice. Wyprzedzanie kontrolowano na Obwodnicy Trójmiasta (trasa S6), a zamiast radiowozu wykorzystano drona.

WITD Gdańsk przeprowadziło tę akcję we wtorek, 26 października, przy współpracy z lokalną policją. Ta właśnie ta ostatnia służba użyczyła swojego drona, który latał nad trasą S6 i nagrywał wyprzedzające na zakazie ciężarówki. Następnie pojazdy te ściągano z drogi, do stałego punktu kontrolnego. Kierowcom prezentowano nagrania, a 10 osób otrzymało przy tym mandaty. Tutaj od razu przypomnę, że kara za wyprzedzanie na zakazie może w Polsce wynosić nawet 500 złotych oraz 5 punktów karnych.

Oto komunikat GITD:

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku 26 października kontrolowali trasę S6 w Gdańsku. Działania prowadzono z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, przy pomocy policyjnego drona. Obserwowano zachowania kierowców ciężarówek w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz wyprzedania dotyczący samochodów ciężarowych. Obraz z drona pomagał ustalić prowadzących, którzy ignorowali zakaz, utrudniając ruch na S6. Kierowcy tych ciężarówek byli zatrzymywani na punkcie kontrolnym. Obraz z kamery drona nie pozostawiał wątpliwości – 10 kierowców zostało ukaranych mandatami. Podczas kontroli zatrzymano jedną ciężarówkę, która nie była ubezpieczona i kolejną, w której tachograf nie miał wykonanego w terminie badania okresowego.
 
27 października podobne działania prowadzili na A4 dolnośląscy inspektorzy ITD. Po obu stronach autostrady od zjazdu Jarosław do zjazdu na Legnicę, zatrzymali osiemnastu kierowców, którzy mimo obowiązującego zakazu wyprzedzali inne pojazdy. I tym razem inspektorzy musieli ukarać kierowców mandatami. Dodatkowo dwie skontrolowane ciężarówki nie miały aktualnych badań technicznych. Dwóch kierowców otrzymało dodatkowo mandaty za naruszenia przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu.