Kolejki ciężarówek na wyjeździe z Ukrainy – polscy kierowcy wrócą dopiero za 3 dni?

Polscy przewoźnicy, zarówno indywidualnie, jak i w ramach stowarzyszeń, powszechnie zapowiedzieli wycofanie kierowców oraz sprzętu z Ukrainy. W praktyce okazuje się to jednak bardzo utrudnione i dziesiątki, a może nawet setki polskich ciężarówek utknęły w długich kolejkach.

Dołączone zdjęcie otrzymałem od jednego z Was, wraz z komentarzem. Fotografia przedstawia kolejkę samochodów ciężarowych, oczekujących na wjazd z Ukrainy w kierunku Polski. Wśród kierowców podaje się informację, że postój może potrwać nawet 2-3 dni. Co więcej, na granicy Rawa Ruska-Hrebenne ciężarówki zostały cofnięte na około 500 metrów od szlabanu.

Stres wśród kierowców dodatkowo pogłębia panująca dezinformacja. U ukraińskich służb trudno uzyskać wyjaśnienia, a oficjalne komunikaty ukraińskiej służby celnej skupiają się na przepływie osób, w tym głównie uchodźców zmierzających do Polski. Odpowiednie wyjaśnienie pojawiło się dopiero dzisiaj, ze strony polskich służb, brzmiąc następująco:

„Informujemy, że po stronie ukraińskiej, tymczasowo zostały wstrzymane odprawy samochodów ciężarowych na kierunku przywozowym i wywozowym w drogowych  przejściach granicznych w Medyce i w Krościenku oraz na kierunku wjazdowym na Ukrainę w drogowym przejściu granicznym w Hrebennem. Odprawy samochodów ciężarowych w drogowym przejściu granicznym w Korczowej zostały wznowione na kierunku wyjazdowym z Polski.

Przyczyną jest awaria systemu odpraw po stronie ukraińskiej. O wznowieniu odpraw poinformujemy w odrębnym komunikacie.”

Powyższy komunikat został podany przez polską Krajową Administrację Skarbową. Jeśli natomiast chodzi o zapowiedziany komunikat o wznowieniu odprawy, to powinien się on pojawić pod tym linkiem. I niestety, takie wyjaśnienie nie zapowiada szybkich powrotów do domu. Ukraiński system nie doświadcza bowiem zwykłej „awarii”, lecz padł po prostu ofiarą ataków. W obecnej sytuacji przywrócenie go do działania na pewno będzie utrudnione.

Na koniec przypomnę, że ruch przez polsko-ukraińską granicę odbywa się też na szczególnych warunkach. Absolutne pierwszeństwo ma otrzymywać ruch osobowy, z myślą o ewentualnych uchodźcach. Ukraińskie służby muszą też prowadzić dodatkowe kontrole, jako że mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, będący obywatelami Ukrainy, nie mają prawa opuszczać kraju. Jest to związane z powszechną mobilizacją.