Kierowca „Magnumki” dorysowywał zapisy czasu pracy – klasyczna manipulacja na międzynarodówce

Renault Magnum z tachografem na tarczki, naczepa typu jumbo na łysych oponach, a do tego kierowca, który sam dorysowywał sobie zapisy czasu pracy – oto transportowa klasyka, która wpadła ostatnio w ręce dolnośląskiego ITD. Zestaw ten wykonywał przewóz na trasie z Niemiec na Ukrainę, a zatrzymano go na autostradzie A4.

Oto komunikat WITD Wrocław:

W niedzielę dnia 24 marca 2019 roku, na dolnośląskim odcinku autostrady A4, inspektorzy z legnickiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu, zatrzymali do kontroli ukraiński pojazd członowy składający się z ciągnika samochodowego oraz naczepy. Pojazdem przewożono ponad 17 ton ładunku z Niemiec na Ukrainę.

W pojeździe zainstalowany był tachograf analogowy. Analiza dwóch wykresówek, na których rejestrowane były aktywności kierowcy oraz przebyta droga, wykazała istotne rozbieżności pomiędzy tym co wpisywał ręcznie kierowca, a zarejestrował automatycznie tachograf. Z wpisów  ręcznych wynikało, iż pojazdem przejechano w okresie 19/20 marca 785 km, a w okresie 20/21 marca 542 km. Natomiast z automatycznych, iż zarejestrowanych było w pierwszym z ww. okresów zaledwie około 695 km, w kolejnym 405. Rozbieżności wynosiły odpowiednio 90 i 137 km.

Dokładna analiza zapisów przebiegu prędkości na wykresówce oraz rodzaju aktywności pracy kierowcy wykazała, iż kierowca, aby uniknąć zapisu naruszeń dotyczących jego czasu pracy, kierował bez wykresówki, a wkładając ją do tachografu część zapisów wyrysowywał ręcznie. Natomiast stan licznika kilometrów na początku i na koniec używania wykresówki wpisywał zgodnie z licznikiem kilometrów, aby nie było pomiędzy nimi rozbieżności. Kierujący nie podjął próby wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

W wyniku kontroli stwierdzono również niezadowalający stan techniczny naczepy, w tym nadmiernie zużyty bieżnik opony, niesprawne światła obrysowe oraz cofania. W wyniku kontroli drogowej wszczęto postępowanie administracyjne wobec przedsiębiorcy, na kierującego pojazdem nałożono mandaty karne oraz zatrzymano dowód rejestracyjny naczepy.