ITD zatrzymało dwie ciężarówki z tej samej firmy, a obu kierowców okazało się jechać po alkoholu

Bieżący tydzień bardzo źle rozpoczął się dla pewnego litewskiego przewoźnika. Gdy w poniedziałek dwie jego ciężarówki dojechały do niemiecko-polskiej granicy, obu kierowców zostało zatrzymanych w związku z kierowaniem po alkoholu.

Jak wykazało pierwsze badanie alkomatem, kierowcy mieli w wydychanym powietrzu po około pół promila alkoholu. W drugim badaniu wyniki były już co prawda niższe, lecz nadal oscylowały one wokół 0,4 promila. Dlatego też obie ciężarówki nie pojechały dalej, a kierowcami zajęła się policja.

Informacyjnie jeszcze dodam, że wyniki między 0,2 a 0,5 promila klasyfikowane są jako „prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu”. Grozi za to do 5 tys. złotych kary, od 5 do 30 dni pozbawienia wolności, a także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolskim:

25 marca br. inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wlkp.podczas wykonywania czynności służbowych, na punkcie kontrolnym mieszczącym się przy drodze krajowej nr 2 na PG Świecko (1 km) zatrzymali do kontroli dwa pojazdy należące do tego samego przewoźnika litewskiego, których kierowcy byli nietrzeźwi.

Badanie trzeźwości pierwszego z kierowców wykazało 0,28 mg/l i 0,24 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, natomiast drugiego kierowcy 0,21 mg/l i 0,17 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowcy zostali przekazani do dyspozycji policji z KPP w Słubicach.