Kierowca ciężarówki jako zawód z drugim najwyższym poczuciem zagrożenia w pracy

Ponad połowa kierowców ciężarówek uważa swoją pracę za bardzo niebezpieczną. Takie wyniki wskazała niderlandzka ankieta, przeprowadzona wśród wszystkich grup zawodowych.

Narodowa Ankieta Warunków Zatrudnienia została przeprowadzona przez CBS, czyli niderlandzkie, państwowe centrum statystyczne. Pracowników ze wszystkich branży zapytano, czy czują się oni w pracy zagrożeni i jak często ewentualne zagrożenie się pojawia. Najbardziej negatywną odpowiedzią było przy tym „czuję się zagrożony zawsze lub często”.

W całym kraju, uwzględniając wszystkie zawody, tylko 12,8 proc. pracowników wskazało tę najbardziej negatywną odpowiedź. Były jednak branże, w których skala poczucia zagrożenia okazała się kilkukrotnie wyższa.

Na niechlubnym pierwszym miejscu pojawili się kucharze. Niemal 59 proc. z nich przyznało, że czuje się w pracy „zagrożonym zawsze lub często”. Drugie miejsce, z około 57-procentowym wynikiem, zajęli zaś właśnie kierowcy ciężarówek.

Zagrożenie na podobnym poziomie odczuwają także operatorzy ciężkich maszyn produkcyjnych, a także kierowcy autobusów i tramwajów. Za to nieco lepiej, z wynikami poniżej 55 procent, wypadła praca niderlandzkich policjantów, strażaków i budowlańców.