Kässbohrer z agregatem chłodnicznym zasilanym z e-osi – premiera na targach

Producenci naczep coraz częściej mówią o agregatach chłodniczych zasilanych z elektrycznej osi. Kolejną firmą, który mówi o takim rozwiązaniu, okazuje się Kässbohrer, prezentując naczepę widoczną na powyższym zdjęciu.

Naczepa Kässbohrer K.SRI, doposażona w elektryczny agregat chłodniczy marki Themo King oraz elektryczną oś marki BPW, będzie w przyszłym miesiącu prezentowana na niemieckich targach pojazdów użytkowych NUFAM 2023. Pojazd ten ma łączyć w sobie bezemisyjną pracę oraz brak hałasu nawet na postoju, a jednocześnie funkcję multitemperatury oraz możliwość montażu drugiego pokładu, by przewozić łącznie 66 europalet.

Jak taki pojazd może działać w praktyce? Zadaniem elektrycznej osi, zajmującej środkowe miejsce w naczepowym wózku, jest generowanie prądu i ładowanie z jego udziałem baterii. Te ostatnie zostały umieszczone pod podłogą naczepy, między osłonami międzyosiowymi, mieszcząc ilość prądu wystarczającą do nawet 10 godzin pracy agregatu na postoju. To natomiast sprawia, że w wielu zastosowaniach – jak na przykład krótsze trasy dystrybucyjne – agregat w ogóle nie będzie musiał włączać silnika spalinowego.

Poniżej, od lewej: agregat, baterie i elektryczna oś