Kartusz z gazem wybuchł w kabinie Actrosa – ranny kierowca i poważne uszkodzenia

Jednorazowe kartusze w gazowe, w formie uniwersalnych puszek o pojemności 227 gram, zdobyły popularność jako wygodniejsza i bezpieczniejsza alternatywa dla klasycznych butli. Jak jednak pokazała sytuacja z minionej soboty, nawet w takim wydaniu gaz może okazać się bardzo niebezpieczny.

W sobotnie popołudnie, na parkingu Dornbirn-Ost, przy austriackiej autostradzie A14, kartusz w gazem eksplodował w kabinie Mercedesa Actrosa. Doszło do tego w momencie gotowania z użyciem turystycznej kuchenki, a siła wybuchu była tak duża, że odgięła drzwi po obu stronach nadwozia, wybiła szyby boczne oraz wybrzuszyła tylną ścianę sypialni.

Ukraiński kierowca, zatrudniony w litewskiej firmie transportowej, siedział w momencie zdarzenia na lewym fotelu. Jak podaje lokalna policja, doznał on obrażeń ramion oraz okolic głowy, wymagając pilnego transportu do szpitala. Żadna inna osoba na szczęście nie została ranna i obyło się bez uszkodzeń na sąsiadujących zestawach.

Przyczyny wybuchu pozostają na razie nieznane. Wyjaśniające dochodzenie prowadzi austriacka policja, a zabezpieczeniem skutków zdarzenia zajęły się trzy zastępy straży pożarnej. Ponadto na miejscu pojawili się przedstawiciele lokalnej telewizji „ORF”. Przygotowali oni materiał wideo, na którym widać feralny kartusz, wraz z pęknięciem w dolnej części puszki.

Pełen reportaż „ORF” czeka pod tym linkiem, a kadr z uszkodzoną puszką zamieszczam poniżej: