Kartel producentów ciężarówek: sukces w sądzie w Amsterdamie / ostatnia szansa na dołączenie

Publikacja na zamówienie

Cartel des Camions, NLtruckkartel, Hausfeld i inni powodowie odnieśli sukces w sądzie w Amsterdamie 12 maja w procesach przeciwko producentom ciężarówek: prawie wszystkie zarzuty producentów zostały oddalone. Orzeczenie potwierdziło wiążący skutek decyzji Komisji Europejskiej, zakres i charakter zmowy cenowej producentów ciężarówek oraz prawdopodobieństwo spowodowania szkody. Sąd w Amsterdamie odrzucił argumenty producentów samochodów ciężarowych o braku poniesionych szkód przez powodów oraz o oddalenie powództwa.

Mimo, że orzeczenie odnosi się do postępowania dotyczącego roszczenia wniesionego w 2018 roku, prawdopodobnie będzie miało znaczenie dla wszystkich kolejnych pozwów w sprawie zmowy cenowej producentów ciężarówek, zarówno w Holandii, jak i w innych krajach. W związku z powyższym orzeczenie to jest dobrym zwiastunem dla następnych, które zostaną wydane w późniejszych postępowaniach.

Dostęp do orzeczenia można uzyskać tutaj (dostępne tylko w języku holenderskim).

Posiedzenie w sprawie ustalenia trybu dalszego postępowania wyznaczono na 27 maja 2021 r. Zostaną wówczas omówione dalsze kwestie praktyczne i kolejne kroki.

Kartel producentów ciężarówek: prawo do odszkodowania dla europejskich przewoźników

W 2016 i 2017 roku Komisja Europejska nałożyła grzywny na sześciu wiodących producentów ciężarówek: MAN, Volvo / Renault, Daimler, Iveco, DAF i Scania za bezprawne ustanowienie kartelu w latach 1997-2011, nakładając na nich grzywny w wysokości 3,81 miliarda euro.

Wysokość tej grzywny – niepodważalnie rekordowej w sprawach dotyczących europejskiego prawa antymonopolowego – świadczy o powadze i długotrwałym charakterze nielegalnych praktyk: producenci ciężarówek manipulowali cenami brutto samochodów ciężarowych oraz przenosili koszty przestrzegania surowszych norm EURO przez 14 lat.

Zgodnie z prawem europejskim przedsiębiorstwa, które poniosły stratę w wyniku nielegalnych praktyk producentów ciężarówek, mają prawo domagać się odszkodowania za pojazdy zakupione po zawyżonych cenach.

Według analiz ekonomicznych, przeprowadzonych we współpracy z kancelarią Hausfeld & Co LLP, skutki zmowy cenowej były odczuwalne na rynku do 2013 roku, w związku z czym poszkodowani mają możliwość dochodzić odszkodowania za wszystkie samochody ciężarowe zakupione, dzierżawione, użytkowane lub finansowane w latach 1997-2013.

Wkrótce wygasa prawo do dochodzenia odszkodowania

Chociaż dziesiątki tysięcy przedsiębiorstw w całej Europie w ostatnich latach wszczęło już działania prawne przeciwko producentom ciężarówek, wydaje się, że połowa przewoźników, głównie małe firmy, nie podjęła jeszcze żadnych działań. W przypadku rezygnacji z dochodzenia roszczeń przedsiębiorstwa te ryzykują, że nie uzyskają odszkodowania, które prawdopodobnie zostanie przyznane ich konkurentom.

Okres przedawnienia prawdopodobnie wkrótce wygaśnie w większości jurysdykcji europejskich, ponieważ decyzja Komisji Europejskiej została podjęta 5 lat temu.

Adrianna Waliszewska, liderka okręgu w Polsce w sprawie kartelu producentów ciężarówek, potwierdza ostateczny termin na dołączenie do pozwu: „Mam szczerą nadzieję, że jak najwięcej firm z Polski, które były w posiadaniu pojazdów ciężarowych w latach 1997-2013, będzie zbiorowo dochodzić roszczeń przed sądem. Zostały jedynie 1-2 tygodnie, aby skorzystać z możliwości dołączenia do pozwu i wystąpić o odszkodowanie, którego kwota może wynieść tysiące euro za każde auto.”

Ostatni termin dołączenia to 21.05.2021

Po upływie tego terminu najprawdopodobniej utracisz prawo do dochodzenia odszkodowania za krzywdę, którą mogłeś ponieść. W związku z powyższym istotne jest jak najszybsze działanie i przekazanie niezbędnych danych w celu zgłoszenia roszczenia:

Adrianna Waliszewska [email protected] Tel: +48226022148
Saale Prints [email protected] Tel: +48226022512

www.truckscartel.eu

Dowiedz się więcej na temat sprawy: Kartel producentów ciężarówek: ostatnia szansa dla polskich przewoźników na dochodzenie odszkodowania