Kartel producentów ciężarówek: ostatnia szansa dla polskich przewoźników na dochodzenie odszkodowania

Publikacja na zamówienie

Pięć lat po ustaleniach Komisji Europejskiej w sprawie kartelu producentów ciężarówek dziesiątki tysięcy europejskich przewoźników wszczęło postępowania przeciwko producentom uczestniczącym w zmowie cenowej. Przedsiębiorcom, którzy do tej pory nie skorzystali z prawa do odszkodowania, w lipcu 2021 r. grozi przedawnienie. Termin ten obowiązuje w większości krajów europejskich.

Według Adrianny Waliszewskiej, lokalnej przedstawicielki Trucks Cartel by Hausfeld, do roszczenia dołączyły już setki firm z Polski, jednak liczba ta mogłaby być wielokrotnie większa. Często przyczyna leży w tym, że ludzie po prostu nie są tego świadomi lub że koncepcja pozwów zbiorowych jest generalnie zbyt świeża.

Kartel producentów ciężarówek: prawo do odszkodowania dla europejskich przewoźników

W 2016 i 2017 roku Komisja Europejska nałożyła grzywny na sześciu wiodących producentów ciężarówek: MAN, Volvo / Renault, Daimler, Iveco, DAF i Scania za bezprawne ustanowienie kartelu w latach 1997-2011, nakładając na nich grzywny w wysokości 3,81 miliarda euro.

Wysokość tej grzywny – niepodważalnie rekordowej w sprawach dotyczących europejskiego prawa antymonopolowego – świadczy o powadze i długotrwałym charakterze nielegalnych praktyk: producenci ciężarówek manipulowali cenami brutto ciężarówek oraz przenosili koszty przestrzegania surowszych norm EURO przez 14 lat.

Zgodnie z prawem europejskim przedsiębiorstwa, które poniosły stratę w wyniku nielegalnych praktyk producentów ciężarówek, mają prawo domagać się odszkodowania za pojazdy zakupione po zawyżonych cenach.

Według analiz ekonomicznych, przeprowadzonych we współpracy z kancelarią Hausfeld & Co LLP, skutki zmowy cenowej były odczuwalne na rynku do 2013 roku, w związku z czym poszkodowani mają możliwość dochodzić odszkodowania za wszystkie samochody ciężarowe zakupione, dzierżawione, użytkowane lub finansowane w latach 1997-2013.

Jak oszacować wysokość poniesionej szkody?

Szkoda każdego powoda odpowiada różnicy między ceną faktycznie zapłaconą a ceną, która zostałaby zapłacona bez manipulacji cenowych kartelu. Współpracujemy z ekonomistami, których rolą jest stworzenie „scenariusza alternatywnego”, czyli oszacowanie, jakie byłyby ceny rynkowe bez ingerencji kartelu.

Dla przykładu, jeśli firma kupiła samochody ciężarowe po cenie jednostkowej 80 000 euro w latach 1997–2013, natomiast w analizach ekonomicznych zostanie dalej ustalone, iż ceny zostały sztucznie podwyższone o 8% – w porównaniu do tego, jakie byłyby bez ingerencji kartelu – firma ta mogłaby potencjalnie odzyskać 6400 euro od ciężarówki, a dodatkowo domagać się odsetek od tych szkód.

Waliszewska przewiduje, że sektor transportowy prawdopodobnie otrzyma napływ kapitału,  jeśli i kiedy nastąpi zwrot za szkody wynikające z działania kartelu, i dodaje: „Będzie to jednak selektywne. Zwycięzcami będą ci, którzy ubiegali się o odszkodowanie”. Oczekuje się również, że pieniądze docelowo wrócą do producentów ciężarówek, ponieważ wiele firm będzie miało możliwość zainwestowania tych środków w ulepszenie swojej floty.

Wkrótce wygasa prawo do dochodzenia odszkodowania

Chociaż dziesiątki tysięcy przedsiębiorstw w całej Europie w ostatnich latach wszczęło już działania prawne przeciwko producentom ciężarówek, wydaje się, że połowa przewoźników, głównie małe firmy, nie podjęła jeszcze żadnych działań. W przypadku rezygnacji z dochodzenia roszczeń przedsiębiorstwa te ryzykują, że nie uzyskają odszkodowania, które prawdopodobnie zostanie przyznane ich konkurentom.

Okres przedawnienia rzeczywiście wkrótce wygaśnie w większości jurysdykcji europejskich, ponieważ decyzja Komisji Europejskiej została podjęta 5 lat temu. Laurent Geelhand, partner zarządzający w Hausfeld & Co LLP i były europejski radca prawny w Michelin, mówi:

 „Prawo europejskich przewoźników do odszkodowania wkrótce ulegnie przedawnieniu, w lipcu 2021 r. Zostało tylko kilka miesięcy na wystąpienie przeciwko producentom samochodów ciężarowych. Polecam europejskim przewoźnikom przeprowadzić teraz wewnętrzne dyskusje strategiczne, aby nie zaprzepaścić tej szansy.”.

Pierwsze oznaki sukcesu

Roszczenia wniesione przez Hausfeld & Co LLP są obecnie rozpatrywane w Holandii. Holandia jest pod wieloma względami najwłaściwszą jurysdykcją dla takich działań prawnych.

Rozprawa, która odbyła się w listopadzie 2020 r. w Amsterdamie w sprawie powodów zgłoszonych w 2017 i 2018 r., umożliwiła powodom i producentom debatę na temat zakresu decyzji Komisji Europejskiej oraz istnienia szkód w wyniku naruszenia. Sędziowie wyrazili wątpliwości co do obrony producentów ciężarówek.

Sąd w Amsterdamie powinien wydać swój pierwszy – i bardzo wyczekiwany – wyrok 12 maja 2021 r.

Te pierwsze postępowania są w interesie dla wszystkich przewoźników: nadają one tempo wszystkim przyszłym roszczeniom wnoszonym do sądu w Amsterdamie.

Wszędzie w Europie toczą się tysiące procesów sądowych przeciwko producentom. Z naszych ustaleń wynika, że w Hiszpanii sądy przyznały do tej pory średnio 4000 euro na samochód ciężarowy.

O firmie Hausfeld reprezentującej ponad 10 000 przewoźników z całej Europy

Hausfeld, lider w zakresie roszczeń odszkodowawczych z tytułu kartelu producentów ciężarówek, reprezentuje ponad 10 000 klientów w całej Europie, w sumie ponad 500 000 ciężarówek zakupionych w latach 1997–2013. Liczne partnerstwa Hausfeld z lokalnymi interesariuszami wzmocniły ich relacje z przewoźnikami, niezależnie od ich wielkości. „Firma ma doświadczenie, możliwości i środki, aby reprezentować Cię w każdym miejscu w UE, w którym znajduje się Twoja firma.” mówi Andrew Bullion, partner i założyciel firmy Hausfeld.

Firma oferuje innowacyjne rozwiązania finansowe ofiarom kartelu producentów ciężarówek. Przedsiębiorstwa nie będą musiały nic płacić, aby być częścią roszczenia i nie będą ponosić żadnego ryzyka finansowego w związku z roszczeniem, bez względu na wynik.

Adrianna Waliszewska, liderka okręgu w Polsce w sprawie kartelu producentów ciężarówek, uważa, że Europa podąża za tym samym trendem, co amerykańskie pozwy zbiorowe i wzywa firmy, które mogły ponieść szkodę z powodu zmowy cenowej producentów ciężarówek, do przyłączenia się do pozwu w celu uzyskania zwrotu poniesionych kosztów. Firmy mają czas na skorzystanie z tej okazji do końca maja, gdyż najprawdopodobniej prawo do zgłoszenia roszczenia wygaśnie w lipcu.

Dane kontaktowe:

Saale Prints [email protected] Tel: +48226022512

Adrianna Waliszewska [email protected] Tel: +48226022148

www.truckscartel.eu