OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 9 Listopad, 2016

Jelcz 325 z niemiecką zabudową oraz trzyosiową przyczepą do przewozu ładunków przestrzennych

Po wczorajszym Fiacie Ducato w sześcioosiowym zestawie, zostajemy w temacie nietypowych pojazdów z tridemami. Po sieci krąży bowiem ostatnio zdjęcie Jelcza 325 z firmy Izotruck, będącego na tle dzisiejszych ciężarówek ogromną ciekawostką.

O czerwonym Jelczu z przyczepą sporo mówiło się kilka lat temu, kiedy regularnie był on widywany na drogach południowej Polski. Już wtedy samochód wyróżniał się z daleka, mając na sobie zabudowę niemieckiej firmy Sommer, a także ciągnąc nowoczesną, trzyosiową przyczepę do ładunków objętościowych. Uwagę zwracał też po prostu świetny stan wizualny, nieczęsto spotykany w przypadku Jelcz serii 300. Firmowe oznaczenia wskazywały zaś na firmę Izotruck ze Zduńskiej Woli, zajmującą się dystrybucją materiałów izolacyjnych, takich jak styropian. Z uwagi na lekkie ładunki, przestrzenna przyczepa była tutaj więc jak znalazł, natomiast pochodzący jeszcze z lat 60-tych silnik SW 680 jakoś dawał sobie radę. Warto też wspomnieć, że pod koniec minionej dekady Izotruck eksploatował większą ilość polskich ciężarówek. Obok licznych Renault Premium oraz Magnum, w firmowych barwach jeździły tutaj także Jelcze serii 400 oraz 600, w tym piękny, beżowy ciągnik siodłowy z układem osi 6×2 (zdjęcie TUTAJ).

Czy opisywany zestaw jest jednak nadal w ruchu? To bardzo dobre pytanie. Sama firma Izotruck jak najbardziej istnieje i na drogach zobaczymy między innymi jej “Premiumki” pierwszej generacji wyposażone w klasyczne naczepy z burtami. Istnieje też podobno opisywana przyczepa, którą można zobaczyć na parkingu w Zduńskiej Woli. Jeśli jednak wpiszemy numer rejestracyjny Jelcza (ESI F427) w wyszukiwarkę UFG, rejestr nie wskaże nam żadnej aktywnej polisy OC. A to bardzo zły znak…

Podziękowania dla Facebookowej strony Pracujące Klasyki za zdjęcie!

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. perek napisał(a):

  hmm może po prostu: 1) czasowo wycofany z ruchu, 2) ma 40 lat i jako pojazd historyczny nie musie mieć “ciągłości” OC.

 2. damian napisał(a):

  no ciekawe co z tym jelczem

 3. Dawid napisał(a):

  Niestety w firmie nie ma juz tego jelcza oraz innych od ponad 3lat ,auta zostały skasowane :(. Ciekawostka moze byc to iż jelcz 325 miał orginalny silnik nigdy nie rozkrecany, licznik zdążył przekroczyc 2 000 000 km na polskich drogach i nadal chodził bez zażutòw…..:-)

 4. Dawid napisał(a):

  Chcesz to wierz lub nie, wiem co mowie bo historie tego jelcza całą zna mój ojciec. Nie tylko ten przekroczył 1 000 000 bo w tej firmie większość aut miało i ma przejejechane bez rozkrecania silnika. Krotko na temat jak sie dba to sie ma….:-P

 5. kier napisał(a):

  Widzialem kiedys ten sprzecik. Fajny widok na drodze. Pamietam jak z ojcem smigalem takimi sprzetami. To byly czas-czyli lata 80-te. Sprzety byly jakie byly,ale zycie za to kierowcy mieli spokojne.

 6. Izy napisał(a):

  To zdjęcie zostało zrobione przez moje
  Mojego męża 6 lat temu. A ja ostatnio wrzuciłam je do sieci

 7. Marian napisał(a):

  Trudno mi uwierzyc w 2 mln na blacie w Jelonku, ale znam dobrze szofera, który Starem 28 z silnikiem SW-400 zrobił ok. 900 tys. km. i mówił, że zrobiłby pewnie więcej, gdyby go nie przegrzał i nie zaczął brac olej. Podstawa to jak mówi regularna wymiana oleju, a jeździł na Tedexie, teraz sam leje u siebie Delvaca, ale ten szofer mówi, że on śmierdzi spalonym olejem, a Tedex nie śmierdział. Nie wiem czy teraz w ogóle jeszcze robią Tedexa.

 8. Maciej napisał(a):

  W latach 90-tych jeździłem Jelczem serii 300. Zrobiłem nim kilkaset tysięcy km po całej Polsce. W porównaniu do ówcześnie eksploatowanych Starów 200, był o wiele bardziej komfortowym pojazdem na dłuższe trasy. Został sprzedany chyba w 97 roku, z przebiegiem około 900 tys. km. Silnik miał jedną poważną awarię: pęknięcie wału korbowego w obrębie łba korbowodu, przy czym udało się jeszcze nim w takim stanie dokulać, na bardzo małych obrotach, około 50km, do bazy. Oczywiście występowały klasyczne dla aut z tamtego okresu awarie, czyli wycieki oleju, problemy z hamulcami bębnowymi itp. Od wielu lat nie wykonuję już zawodu kierowcy, ale miło wspominam tamte czasy i pojazdy.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.