Jeden konwój ciężarówek, który zwiększył możliwości energetyczne kraju o 20 procent

Według klasyfikacji ONZ, zachodnioafrykańskie Burkina Faso (powyżej) jest jednym z najsłabiej rozwiniętych państw świata. W związku ze skrajnym niedofinansowaniem infrastruktury, wielu mieszkańców kraju nie może liczyć na przykład na stały dostęp do prądu. Choć to ostatnio się zmienia, oczywiście nie bez udziału ciężarówek.

Jeszcze niedawno dostęp do prądu pokrywał mniej więcej 20 procent krajowych potrzeb. Teraz ma to być już 40 procent, dzięki rozbudowie elektrowni w ponad 2-milionowym mieście Ouagadougou. Flota ciężarówek dostarczyła tam trzy 325-tonowe silniki spalinowe, trzy 59-tonowe generatory, dwa 80-tonowe transformatory oraz trzy 16-tonowe sprężarki. Były to produkty między innymi firmy MAN, wytwarzającej jedne z największych silników przemysłowych na świecie.

Wszystkie ładunki były nie tylko ciężkie, ale też imponujące pod względem rozmiarów. Najdłuższy z nich liczył 13 metrów, najwyższy 6,6 metra, a najszerszy 6 metrów. Co więcej, cały sprzęt trzeba było przetransportować na bardzo długim dystansie. Cały sprzęt dotarł do Afryki statkiem, będąc rozładowanym w porcie na wybrzeżu Ghany. Stamtąd drogami musiał przejechać do Burkina Faso, mając do pokonania około 1400 kilometrów.

Transportu podjęła się niderlandzka firma Mammoet oraz brytyjskie ALE Heavy Lift. Oba przedsiębiorstwa mają od niedawna wspólnego właściciela, a jednocześnie dysponują nowym oddziałem na terenie Ghany. Choć nie zmieniło to faktu, że część sprzętu oraz pracowników trzeba było ściągać z zagranicy. Zorganizowano między innymi specjalny lot czarterowy, by europejscy pracownicy firm mogli dotrzeć do Ghany bez obejmowania koronawirusową kwarantanną. Tymczasowo ściągnięto też ciężarówki marki Trojan, będące własnym produktem firmy ALE Heavy Lift. To czteroosiowe ciągniki balastowe o masie 72 ton, wyposażone w 700-konne silniki marki Volvo. Mogą one pracować całymi grupami, zdalnie synchronizując swoje układy jezdne, napędowe i kierownicze.

A jak cały przejazd wyglądał w praktyce? Tak dla przykładu, kilkukrotnie wzmacniano konstrukcję drogowych mostów, a także tysiąckrotnie podnoszono przewody energetyczne nad drogami. Wiele z tych rzeczy możecie zobaczyć poniżej, na 2-minutowym filmie ze skrótem całego przedsięwzięcia.