Jakie wyposażenie preferują kierowcy? Lusterka zamiast kamer i kabina z salonką

Premierę kamer zastępujących lusterka ma już za sobą pięciu producentów ciężarówek. W kolejności alfabetycznej są to DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz oraz Scania. Wiele wskazuje też na to, że w przyszłym roku do listy dopisane zostaną kolejne dwie marki. Za to dostępność tak zwanych „salonek”, a więc części sypialni przekształcanych w fotel i stolik, stale ulega zmniejszeniu. Tak naprawdę już tylko jeden producent aktywnie promuje to rozwiązanie, dostarczając je w większych ilościach, a mowa tu o Mercedesie.

Czy natomiast to propagowanie kamer, przy jednoczesnym rezygnowaniu z salonek, odpowiada preferencjom kierowców? Niestety, nie brakuje osób, które mają zupełnie przeciwne oczekiwania. Przykładem może być tutaj nowy Mercedes-Benz Actros L, który dopiero co został odebrany przez firmę MORI Transport z Kalisza. Pojazd ten został specjalnie zamówiony bez kamer, ale za to z salonką, gdyż właśnie takie preferencje mieli wskazać firmie jej kierowcy. Dlatego wpadłem na pomysł przeprowadzenia ankiety wśród pracowników MORI Transport, sprawdzając jak silne są ich preferencje i jak wielu z nich podpisałoby się pod powyższym wyborem.

Najnowszy egzemplarz bez kamer, ale z salonką:

MORI Transport z Kalisza dysponuje flotą 20 Mercedesów w bardzo różnych konfiguracjach. Poza układem omówionym powyżej, spotkamy tam też Actrosy z lusterkami i zwykłym wnętrzem, z kamerami i zwykłym wnętrzem, a także z kamerami i z salonką. W większości są to pojazdy skonfigurowane na zamówienie, choć zdarzyło się kilka egzemplarzy ze stocku, kupionych bez wpływu na wyposażenie. Niedawno firma testowała też nowego DAF-a XG+ wyposażonego w kamery, ale ostatecznie odebrała ten model w wersji posiadającej lusterka. Praca tych pojazdów odbywa się na trasach międzynarodowych, w pojedynczych obsadach, w systemach 2/1 lub 3/1.

A teraz przejdźmy do samej ankiety. 21 firmowych kierowców, regularnie mających styczność z wymienionym sprzętem, odpowiedziało na trzy proste pytania. Dwa z nich miały charakter zamknięty, mianowicie: “preferujesz kamery czy klasyczne lusterka?”, a także “preferujesz salonkę czy zwykły układ wnętrza?”. Trzecie, dodatkowe pytanie było natomiast otwarte, prosząc kierowców o wskazanie tych elementów wyposażenia, które mają dla nich szczególnie duże znaczenie.

Actros z kamerą boczną MirrorCam:

1. Lusterka czy kamery?

15 z 21 kierowców opowiedziało się za klasycznymi lusterkami, 2 kierowców wybrało kamery, a dla 4 kierowców okazała się to sprawa obojętna. Zwolennicy lusterek okazali się więc stanowić ponad 71 procent załogi, a zwolennicy kamer to mniej niż 10 procent.

Skąd ten wynik? Przeciwnicy kamer skrytykowali je za męczenie wzorku, pogarszanie się jakości obrazu w złych warunkach atmosferycznych, utrudnianie oceny szerokości kabiny, znany już w firmie przypadek awarii i brak możliwości zmiany kąta widzenia poprzez zwykłe przesunięcie głowy. Poza tym padły stwierdzenia, że przez kamery trudniej określić prędkość, odległość i pochyłość. Za to zwolennicy kamer pochwalili to rozwiązanie za łatwiejsze cofanie w prawo i za nieprzysłanianie widoczności przy wjeździe na rondo.

2. Salonka czy zwykłe wnętrze?

17 z 21 kierowców wybrało salonkę, 2 kierowców wybrało klasyczny układ wnętrza, 2 pozostałych nie miało wyraźnej preferencji. Salonka zwyciężyła więc z 81-procentowym poparciem, podczas gdy układ ze zwykłym łóżkiem otrzymał mniej niż 10 procent głosów.

Skąd ten wynik? Zwolennicy salonki powtarzali argument o większej ilości wolnej przestrzeni w kabinie. Poza tym prawy fotel z salonki, montowany w Actrosie pod składanym łóżkiem, chwalony był za dużą wygodę. Za to zwolennicy klasycznego układu wolą mieć po prostu duże łóżko dolne, a jednocześnie w salonce przeszkadza im mniejsza ilość schowków.

3. Inne istotne elementy wyposażenia:

Będąc zapytanym o inne istotne elementy wyposażenia, aż 13 z 21 kierowców wskazało na swojej liście klimatyzację postojową. Żaden inny dodatek nie otrzymał większej ilości głosów.

Po 11 z 21 kierowców podało na liście wentylowany fotel oraz komfortowy wariant materaca.

Po 7 z 21 kierowców wpisało system multimedialny z dobrym nagłośnieniem oraz kierownicę obszyta skórą.

Po 4 kierowców wskazało w ankiecie stolik, lodówkę z funkcją zamrażarki, dużą liczbę gniazd do ładowania, a także układ elektryczny dostosowany do dłuższych postojów. Poprzez to ostatnie rozwiązanie rozumiano na przykład po cztery akumulatory na ciągnik, obecność czujnika rozładowania, czy panele fotowoltaiczne.

Po 3 kierowców wymieniło wydajne reflektory przednie oraz skórzaną tapicerkę foteli.


Zdjęcia przedstawiają ciężarówki z MORI Transport.