Jakie ciężarówki i jakich marek Polacy kupują najczęściej, czyli pełne statystyki sprzedaży z 2014 roku

renault_serii_t_wekta

Pisałem już TUTAJ, że Mercedes-Benz okazał się być w 2014 roku liderem polskiego rynku ciężkich samochodów ciężarowych, odbierając palmę pierwszeństwa firmie DAF. Głupio byłoby jednak rozpocząć rok 2015 bez przyjrzenia się całemu rynkowi z minionych dwunastu miesięcy, zwłaszcza, że Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przygotował już stosowne statystyki.

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, rok 2014 poszedł w parze z wyraźnym spadkiem sprzedaży na rynku samochodów użytkowych o DMC powyżej 3,5 tony. Trudno się temu zresztą dziwić, bo rok 2013 był naprawdę świetny i bardzo wysoko postawił poprzeczkę, między innymi w związku z ostatnimi zamówieniami na pojazdy z silnikami Euro 5. Wróćmy jednak do roku 2014, kiedy ciężarówek różnych klas zarejestrowano 17 111 egzemplarzy, o 10,2 proc. mniej niż przed rokiem.

mercedes_arocs_tauron_1

Na początku roku u dealerów stały jeszcze pewne ilości ciężarówek Euro 5, choć znakomitą większość sprzedaży stanowiły już pojazdy z silnikami Euro 6. Łącznie na rynku ciężarówek i autobusów maszyny typu Euro 6 stanowiły aż 81 proc. sprzedaży. Jeśli zaś chodzi o same ciężarówki, to większość sprzedanych egzemplarzy miała DMC powyżej 16 ton. Było ich aż 8 proc., o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Szczególnie dużą stratę odnotowano w przypadku ciągników siodłowych, które wyjechały do klientów w 12 887 egzemplarzach, ciesząc się o niemal 10 procent mniejszą popularnością.

Jak natomiast wyglądała sprzedaż wszystkich pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony według marek? Pierwszy był wspominany Mercedes-Benz z udziałem w całym rynku na poziomie 18,7 proc. i jedynym wśród wszystkich producentów wzrostem popytu, niemałym zresztą, bo wynoszącym aż 3,8 proc. Za Mercedesem uplasowała się druga niemiecka marka, czyli MAN ze sprzedanymi 3 171 pojazdami i jednocześnie spadkiem o 12,7 proc. Rekord pod względem spadków odnotowała jednak firma DAF, której liczba klientów zmniejszyła się o aż 28 proc.! Co było dalej? Za DAF-em uplasował się lider polskiego rynku 90-tych, czyli Volvo Trucks, a za nim czekała Scania.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć coś o finansowaniu. W przypadku aż 74 proc. samochodów ciężarowych firmy zdecydowały się na pozyskanie pojazdu w formie leasingu.

daf_xf_euro6_andaro_2