Mercedes-Benz nowym liderem rynku ciężarówek powyżej 16 ton – podsumowanie sprzedaży w 2014 roku

mercedes_actros_mp4_megaciezarowka

W roku 2013 liderem rynku ciężarówek powyżej 16 ton był w DAF. Kto natomiast “wygrał” rok 2014? Tym razem liderem okazał się Mercedes-Benz, którego nowy Actros okazał się przy okazji wymiany flot na Euro 6 wielkim sukcesem. Porównując rok 2014 do 2013, marce spod znaku gwiazdy udało się zarejestrować o ponad 150 pojazdów, wyliczając wzrost o 2 proc., aż do udziału w rynku na poziomie 18,3 proc.. Jest to osiągnięcie o tyle imponujące, że w tym samym czasie cały rynek ciężkich pojazdów ciężarowych zmniejszył się o ponad tysiąc pojazdów.

Tradycyjnie, fundamentalny wpływ na dobry wynik miała silna pozycja w segmencie ciągników siodłowych (niemal 2300 zarejestrowanych pojazdów). Niemniej, największe wzrosty odnotowały ciężkie podwozia, których Mercedes zarejestrował o niemal 20% więcej niż w 2013, przekraczając liczbę 450 sztuk. Bez wątpienia miała tu znaczenie ugruntowana już pozycja nowego Actrosa na rynku, a także rosnąca popularność modelu Arocs.

Jak podkreślają przedstawiciele marki, wejście marki Mercedes-Benz na szczyt rankingu sprzedaży jest dowodem na zmianę mentalności polskich firm. Coraz częściej biorą pod uwagę całkowite koszty użytkowania pojazdów (TCO), a nie tylko cenę zakupu.

Na zdjęciu – niemiecka “megaciężarówka” o długości 25,25 metra na bazie Actrosa.