Jak polskie firmy wybierają ciężarówki – cena, eksploatacja, wiek, opinie czy ekologia?

Firma Continental Opony Polska urządziła dzisiaj konferencję pod tytułem „Nowe wyzwania – nowe rozwiązania”. Między innymi omówiono tam obecną sytuację branży, a mówiono o przewidywaniach na przyszłość. Przy okazji pojawiły się zaś wyniki ankiety, która bardzo mnie zaciekawiła.

Chcąc trafiać do swoich klientów, trzeba ich oczywiście zrozumieć. Dlatego w ciągu ostatnich trzech miesięcy przedstawiciele Continental Opony Polska odwiedzali przewoźników z ankietami. O wyrażenie swoich opinii poprosili posiadaczy 25 flot, a zadane przy tym pytania brzmiały następująco:

1. Czym kierują się Państwo przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego pojazdu?

2. Czy mają Państwo plany zastąpienia starych pojazdów nowymi, emitującymi mniej CO2?

3. Który czynnik jest decydujący o wymianie pojazdu na nowy?

4. Od czego pochodzi przedrostek „ECO” w nazwie EcoPlus, EcoRegional (typy nowych opon Continental)?

Przy pierwszym pytaniu można było podać maksymalnie trzy czynniki. Co zaś wskazywali posiadacze polskich flot? Absolutnie każdy z nich wskazał „koszty eksploatacji” jako czynnik analizowany przy zakupie. Za to „cenę” wskazało tylko 88 procent ankietowanych. Można więc powiedzieć, że inwestycje w sprzęt postrzega się coraz bardziej długofalowo.

Wśród innych czynników bardzo duża popularnością cieszyło się też spełnienie norm. Aż 80 proc. ankietowanych wskazało, że to jeden z główny elementów analizowanych przy zakupie. Za to znacznie mniej firm wskazało wyposażenie w duże zbiorniki paliwa (16 proc.), preferencje kierowców (12 proc.), niską emisję CO2 (8 proc.) oraz wyposażenie w opony o niskich oporach toczenia (4 proc.).

Jak widać powyżej, kwestia emisji CO2 ma dla przewoźników bardzo małe znaczenie. Ja sam zresztą to widzę po statystykach artykułów – nikomu nie chce się czytać o LNG jako o sposobie na ekologię, ale za to LNG jako sposób na jazdę bez opłat to już temat bardzo „gorący”. Nic więc dziwnego, że firmy nie zastanawiają się wymianą pojazdów z uwagi na emisję CO2. Aż 52 proc. przewoźników stwierdziło, że po prostu nie ma na ten temat zdania. 43 proc. odpowiedziało twierdząco, a 4 proc. zaprzeczyło.

Co natomiast sprawia, że dotychczasowa ciężarówka kierowana jest na sprzedaż? Tutaj sprawa jest prosta, firmy sprzedają ciężarówki z uwagi na wiek. Aż 72 proc. ankietowanych wskazało to jako główną przyczynę. Drugim najpopularniejszym popularnym powodem (12 proc.) jest konieczność spełnienia nowych norm, a trzecim (8 proc.) koniec okresu leasingowego. Za to koniec gwarancji i chęć ograniczenia zużycia paliwa zebrały tylko po 4 procent.

No i na koniec mamy pytanie bardzo symboliczne. EcoPlus oraz EcoRegional to nazwy opon z gamy Continental, mających zapewniać obniżone zużycie paliwa. Jak jednak te nazwy kojarzą polskim przewoźnikom, a konkretnie jak rozumieją oni przyrostek „eco”? 68 proc. ankietowanych odpowiedziało, że „eco” to dla nich „ekonomia”, podczas „ekologię” dostrzegało w tym tylko 32 proc. ankietowanych. I to po raz kolejny wskazuje co jest dla firm najważniejsze.