Iveco Daily z podwójną sypialnią i dwoma kontenerami – niczym Longline i stonoga

Zdjęcia: Marko M.

Gdy już człowiek myśli, że widział Iveco Daily w każdym ciężkim zastosowaniu, włoski „wół roboczy” zawsze zaskakuje czymś nowym. Tym razem jest to lekki zestaw, służący do przewozu dwóch kontenerów 20-stopowych! Można więc zażartować, że oto „bus” stał się konkurentem dla „stonogi”.

Tak zaskakujący zestaw udało się dzisiaj spotkać w Gdańsku, nieopodal autoryzowanego serwisu Iveco. Pojazdem ciągnącym było tutaj Daily na podwójnym ogumieniu oraz wąskich osiach, czyli pojazd o DMC wynoszącym 3,5 lub 5 ton, w zależności od wersji oraz sposobu zarejestrowania. Przy kabinie pojawiła się też sypialnia marki Wejkama, mająca zaskakująco duże rozmiary. Wyglądała ona na wręcz podwójnie wydłużoną i tym samym mogła zmieścić łóżko szersze niż w pełnowymiarowych ciężarówkach. Dopiero za tą sypialnią, na platformie, pasami umocowano pierwszy z 20-stopowych kontenerów, natomiast drugi trafił na przyczepę, mającą trzy centralnie umieszczone osie.

Jak natomiast wyglądał taki transport od strony tonażowej? Pusty kontener 20-stopowy zwykle waży około 2,2-2,5 tony. Jeśli więc w obu „puszkach” niczego nie było, łączne obciążenie zestawu wynosiło do mniej więcej 5 ton. Czy pokrywało się to z legalną ładownością zestawu, ciężko powiedzieć, wszak teoretycznie istnieje możliwość, że Daily było zarejestrowane jako pojazd na kategorię C. Faktem też jest, że niejeden egzemplarz tego modelu zabiera w Polsce po 5 ton bez przyczepy, wożąc chociażby napoje z hurtowni. Inna sprawa, że rozłożenie ciężaru nie wyglądało tutaj najlepiej, jako że niemal dwie trzecie pierwszego kontenera znalazły się za osią napędową.