Iveco Daily w lekkiej wersji podwoziowej, a przy tym z szeroką zabudową, mieszczącą aż 12 europalet

iveco_daily_12ep_35-170_6

Pojedyncze koła, dachowa kabina sypialna, możliwie lekka zabudowa i miejsce na 8 lub ewentualnie 10 europalet – oto typowa konfiguracja polskiego samochodu dostawczego na długie trasy. Czy w podobnej konfiguracji można by jednak otrzymać możliwość jechania z aż 12 europaletami, bez rezygnowania z pojedynczych kół i bez inwestowania w cięższą wersję podwoziową? Jak najbardziej, jest na rynku samochód, który taką opcję oferuję, a mowa tutaj o oczywiście Iveco Daily, którego najnowsza generacja bardzo szybko zyskuje na popularności w lekkich przewozach międzynarodowych. Na europejskich drogach ciągle przybywa 8- lub też 10-paletowych egzemplarzy, zaś od pewnego czasu w ofertach firm zabudowujących zaczynają przewijać się także egzemplarze 12-paletowe.

Widoczny powyżej pojazd to przykład takiej właśnie konstrukcji. Wyróżnia się on przede wszystkim bardzo szeroką zabudową, oddająca do dyspozycji podłogę o rozmiarach 5050 na 2480 milimetrów, bez problemu mieszczącą 12 europalet, a nawet pozostawiająca kilkanaście centymetrów wzdłużnego luzu. Szerokość zewnętrzna mieści się w określonych przepisami 2550 milimetrach, niczym w największych samochodach ciężarowych, a elementem wyposażenia zwracającym szczególną uwagę są ramiona lusterek umieszczone na specjalnych poszerzeniach. Oprócz tego mamy tutaj też między innymi pełną przednią ścianę zabudowy, oba boki i dach z odsuwaną plandeką, a także poduszki tylnego zawieszenia od firmy Firestone, będące swoją drogą egzemplarzami nowej generacji, z ulepszonymi mocowaniami. Z drugiej natomiast strony opisywany pojazd to najlżejsze przy tym rozstawie osi podwozie typu 35, wyposażone dodatkowo w pojedyncze tylne koła, mające interesujący dodatek w postaci lekkiej, kompozytowej podłogi zabudowy od firmy ITS, a także oferujące stosunkowo niską masę własną, zwłaszcza w stosunku do wymiarów.

Ile jest to konkretnie? Wraz z 3-litrowym, 170-konnym silnikiem samochód ten waży 2608 kilogramów, co znajduje potwierdzenie w dołączonym poniżej wydruku z wagi. Daje nam to więc 900 kilogramów do legalnego wykorzystania przez kierowcę oraz ładunek, a pod względem ładowności zbliża takie 12-paletowe Daily do egzemplarzy o zabudowach o rozmiar lub nawet dwa rozmiary mniejszych.

Zdjęcia oraz informacje dostarczyła firma eDostawcze.pl.

iveco_daily_12ep_35-170_1 iveco_daily_12ep_35-170_2 iveco_daily_12ep_35-170_5 iveco_daily_12ep_35-170_4 iveco_daily_12ep_35-170_3iveco_daily_12ep_35-170_7

I krótki film: