ITD zbyt rzadko waży ciężarówki przejeżdżające przez miasta – wniosek z raportu NIK

Pełen komunikat z m.in. wykresami pod tym linkiem.

Macie wrażenie, że krąg drogowych kontroli tylko się zacieśnia? Najwyższa Izba Kontroli jest przeciwnego zdania, wręcz krytykując niewystarczający nadzór nad ciężarówkami. Konkretnie ma to dotyczyć przekraczania mas całkowitych lub przeciążania osi 

NIK przygotowało raport na temat kontroli przeładowanych ciężarówek w terenach miejskich. Pod lupę wzięto sytuację w jedenastu polskich miastach, mianowicie w Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Częstochowie, Kielcach, Jaworznie oraz Rzeszowie. Oceniono między innymi jak często waży się tam ciężarówki, w jakim stopniu wykorzystywana jest infrastruktura, a także jakie są przy tym możliwości.

Ogólny wniosek z tych kontroli opisano następującymi słowami: Organy administracji publicznej nieskutecznie przeciwdziałały poruszaniu się pojazdów przeciążonych po drogach przebiegających przez tereny zurbanizowane.  Przede wszystkim brakowało odpowiedniej infrastruktury, która umożliwiłaby prowadzenie kontroli ciężarówek. Systemy preselekcji wagowej, pomimo poniesienia znacznych wydatków na ich wybudowanie, miały ograniczoną przydatność dla identyfikacji i eliminacji pojazdów przeciążonych z powodu ich  małej dokładności. W dodatku miejsca ważenia pojazdów zlokalizowano w znacznej odległości od miejsc preselekcji, co umożliwiało kierowcom ciężarówek zjazd z trasy pomiędzy tymi miejscami bez kontroli. Także Inspekcja Transportu Drogowego nie wypracowała skutecznych rozwiązań w zakresie eliminacji ruchu pojazdów przeciążonych z obszarów miast, gdyż inspektorzy w ich granicach przeprowadzili zaledwie kilkanaście procent wszystkich kontroli ważeniowych.

Ponadto NIK przygotował trzy zestawy wskazówek dla organów współodpowiedzialnych za kontrole. Sugerują one jak zwiększyć efektywność działań i jak rozwiązać problemy stwierdzone w raporcie. Można się z tym zapoznać poniżej:

1. Wskazówka dla rządu:

Potrzeba wprowadzenia standardów wskazujących na obowiązek zasięgania przez zarządców dróg, od właściwego WITD, stanowiska w zakresie lokalizacji miejsc do kontroli pojazdów, w procesie planowania inwestycji drogowych dotyczących dróg krajowych i wojewódzkich na obszarach miast na prawach powiatu, w których zarządcą wszystkich dróg publicznych jest prezydent miasta.

2. Wskazówki dla Głównego Inspektora Transportu Drogowego:

Potrzeba wskazywania – w ramowych planach kontroli sporządzanych przez GITD – odsetka kontroli ważeniowych koniecznych do przeprowadzenia w granicach miast na prawach powiatu, zwłaszcza tych, które generują duży ruch towarowy, gdzie zarządcą wszystkich dróg publicznych jest prezydent miasta;

Potrzeba powołania do zespołu realizującego projekt eMIM, innych niż GDDKiA, przedstawicieli zarządców dróg krajowych i wojewódzkich;

Potrzeba zintensyfikowanie prac zmierzających do wdrożenia automatycznego systemu pomiaru parametrów pojazdów w ruchu i karania wykrytych w ten sposób naruszeń prawa.

3. Wskazówki dla zarządców dróg:

Potrzeba podjęcia działań w celu zapewnienia większej przydatności istniejących systemów preselekcji do typowania przez inspektorów WITD pojazdów, które powinny zostać skontrolowane;

Potrzeba dokonania, w obecności przedstawicieli WITD, przeglądu miejsc kontroli pojazdów pod względem możliwości przeprowadzania w tych miejscach kontroli ważeniowych, a także ich przydatności do wykonywania kontroli z wykorzystaniem istniejących i planowanych punktów preselekcyjnego ważenia pojazdów.