ITD prosi o sygnały o nielegalnym kabotażu i przerzutach – adres i formularz

Polski rynek transportowy coraz częściej interesuje przedsiębiorstwa z zagranicy. Mówi się o tym zwłaszcza w kwestii firm ukraińskich, przy okazji protestu trwającego na wschodniej granicy. Najprawdopodobniej dlatego Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła nową akcję, prosząc o przekazywanie informacji o wszelkich podejrzanych przewozach.

Inspekcyjny apel dotyczy nielegalnego wykonywania kabotażu w Polsce, a także nielegalnych przerzutów na trasach do lub z Polski. Każdy, kto posiada informacje o takim łamaniu przepisów, proszony jest o wypełnienie specjalnego formularza, a następnie przesłanie go na nowy adres e-mail: [email protected]. Ewentualnie informacje zbierane są też telefonicznie, w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, pod numerem 22 220 42 66.

Wszystko to dobitnie pokazuje, że do Polski dotarły już problemy znane dotychczas na Zachodzie lub w Skandynawii (jak na ironię, nierzadko z udziałem polskich firm). Niemieckie BAG już w 2018 zaczęło zbierać podobne zgłoszenia, między innymi w zakresie nielegalnego kabotażu. Tylko w 2020 roku otrzymano 180 takich sygnałów, a 97 procent z nich zweryfikowano jako uzasadnione. W 2014 roku podobny pomysł mieli zaś Norwedzy, przygotowując wręcz specjalną aplikację na telefony, służącą do zgłaszania pozycji zagranicznych ciężarówek, mogących wykonywać przewozy kabotażowe.

Oryginalna treść inspekcyjnego komunikatu:

Jeżeli posiadasz informacje o nieprawidłowościach przy wykonywaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przewozów kabotażowych lub przewozów międzynarodowych, wymagających posiadania przez przewoźnika zagranicznego odpowiedniego zezwolenia albo masz informacje, że podmiot wskazany w art. 92a ust. 11 ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. miał wiedzę lub w świetle wszystkich istotnych okoliczności, powinien był wiedzieć, że zlecone usługi transportowe wiążą się z powstaniem naruszenia zdefiniowanego pod l.p. 1.14 w załączniku nr III do ww. ustawy, możesz wypełnić załączony formularz i przesłać go na adres: [email protected] lub zadzwonić pod nr telefonu: 22 220 4266 (GITD)