ITD obiecuje walczyć z firmami, które transport na potrzeby własne łączą z przewozami zarobkowymi

meble_w_chlodni

Źródło zdjęcia: WITD Łódź

Inspekcja Transportu Drogowego, w odpowiedzi na apel organizacji ZMPD, zapowiada kontrole firm łączących przewozy na potrzeby własne z przewozami dla klientów zewnętrznych. Konkretnie chodzi tutaj o firmy, które pozyskują samochody ciężarowe dzięki unijnym dotacjom.

Jak wiadomo, sprzęt z takiego źródła można wykorzystywać jedynie na potrzeby własne, jako że typowego transportu drogowego unijne dopłaty nie obejmują. Kto więc tę zasadę łamie, powinien całą dotację w trybie natychmiastowym zwrócić. Problem polega jednak na tym, że łamanie tej zasady jest bardzo powszechne. Nie brakuje podobno firm, które w ramach powrotów do kraju podejmują się także ładunków od zewnętrznych zleceniodawców, często po bardzo niskich stawkach. To zaś bardzo nie podoba się podmiotom typowo transportowym, dla których coś takiego jest po prostu nieuczciwą konkurencją.

Przedstawiciele ZMPD 26 września przestawili ten problem na spotkaniu z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorem Transportu Drogowego. Ten natomiast obiecał, że kiedy tylko otrzyma jakąśinformację o powyższej formie łamania prawa, oddeleguje funkcjonariuszy do kontroli zarówno na drodze, jak i w firmie. Wszystkie przypadki będą dokumentowane, a jeśli wyniki kontroli okażą się zgodne z przewidywaniami, przedsiębiorcy będą zmuszani do zwracania dotacji.