ITD będzie miało normy ilości kontroli stanu technicznego – prezydent podpisał już ustawę

W nawiązaniu do tekstu:

ITD będzie musiało sprawdzić stan techniczny 5 proc. ciężarówek zarejestrowanych w Polsce

Prezydent podpisał ustawę regulującą kwestię kontroli stanu technicznego. Jest już więc przesądzone, że za kilka miesięcy Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała do spełnienia bardzo konkretne normy.

Zgodnie z ustawą, każdego roku ITD będzie musiało sprawdzić stan techniczny co najmniej 5 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce ciężarówek oraz autobusów. Mowa tutaj o pojazdach mających DMC powyżej 3,5 tony lub mogących przewozić więcej niż dziewięć osób.

Nowe przepisy nie wspominają o mniejszych i lżejszych pojazdach, czyli o popularnych „busach”. Nie wymienia się ich zarówno w kwestii przewozu towarów, jak i przewozu osób. Nie będą one więc objęte powyższą normą, choć oczywiście nie oznacza to zaniechania ich kontroli.

By założenia ustawy były realizowane, jeszcze do końca roku wojewódzkie inspektoraty masowo mają otrzymać mobilne stacje kontroli. Będą one miały formę rozkładanych kontenerów, podobnie jak w przypadku śląskiego urządzenia, opisywanego tutaj.

Dysponując tego typu sprzętem ITD będzie mogło prowadzić rozbudowaną diagnostykę. Sprawdzi się między innymi działanie zawieszenia oraz układu hamulcowego. Możliwe będzie też analizowanie składu spalin, czy sprawdzanie podwozia na obecność rdzy.

Co też ważne, nowe przepisy nałożą nowy obowiązek w zakresie dokumentacji. Jeśli dany pojazd przejdzie taką drogową kontrolę stanu technicznego, jego kierowca będzie zobowiązany wozić przy sobie kontrolny protokół. Pozwoli to zweryfikować, czy wszelkie stwierdzone uchybienia na pewno zostały usunięte.