OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 17 Czerwiec, 2019

ITD będzie musiało sprawdzić stan techniczny 5 proc. ciężarówek zarejestrowanych w Polsce

Trwają prace nad ustawą dotyczącą działań Inspekcji Transportu Drogowego. Pod koniec minionego tygodnia sejm zaakceptował nowe przepisy i tym samym wkrótce mogą one wejść w życie. Spójrzmy więc, o jakich zasadach jest tutaj mowa.

Nowe prawo ma określić rolę ITD w weryfikowaniu stanu technicznego pojazdów. Ustawa narzuca, by rocznie inspektorzy sprawdzili łącznie 5 proc. ze wszystkich zarejestrowanych w Polsce ciężarówek oraz autobusów. By natomiast ten plan zrealizować, każdy wojewódzki inspektorat ma posiadać mobilną stację kontroli.

Według zaakceptowanej przez sejm ustawy, ITD ma skupiać się na kontroli stanu technicznego dwóch grup pojazdów. Mowa tutaj o samochodach ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, a także o autach do przewozu powyżej 9 osób. Nie wspomina się za to o popularnych „busach”, czy to osobowych, czy dostawczych.

Dodatkowym wymaganiem będzie też konieczność posiadania przy sobie protokołu z poprzedniej drogowej kontroli stanu technicznego. Jeśli więc ITD znajdzie jakieś nieprawidłowości, przy następnej kontroli będzie mogło sprawdzić, czy faktycznie zostały one wyeliminowane.

Dodam też, że zakup wspomnianych stacji kontroli jest już w toku. Wszystkie nowe urządzenia powinny trafić do wojewódzkich inspektorów jeszcze przed końcem roku.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: