Internationale z napędem Scanii zaczynają trafiać do amerykańskich klientów

International LT z powyższego zdjęcia okazuje się znacznie bliższy europejskim ciężarówkom niż można by pomyśleć na pierwszy rzut oka. Jest to bowiem jeden z pierwszych egzemplarzy, które otrzymały kompletny układ napędowy od marki Scania.

Amerykański International od 2020 roku należy do koncernu Volkswagen, a więc ma tego samego właściciela, co europejskie marki Scania oraz MAN. Dlatego w 2022 roku firma zapowiedziała wdrożenie do amerykańskich ciągników najnowszych układów napędowych marki Scania. Teraz rozpoczęła się zaś seryjna produkcja takich pojazdów, z pierwszymi egzemplarzami oficjalnie dostarczonymi do klienta.

Żółty ciągnik ze zdjęcia należy właśnie do grona pierwszych seryjnych egzemplarzy z napędem Scanii. Będzie on pracował w firmie Gemini Motor Transport i wykona dostawy paliw na popularne „truckstopy” z sieci Love’s. Będą to trasy o krótkim, lokalnym charakterze, dlatego ciężarówka otrzymała konfigurację z dzienną kabiną, bez żadnej sypialni.

Dziełem szwedzkich inżynierów jest tutaj 12,74-litrowy silnik o układzie R6, 12-biegowa skrzynia automatyzowana z nadbiegiem, a nawet mosty napędowe o bardzo niskich przełożeniach, zapewniające niewielkie zużycie paliwa przy wysokich prędkościach. U Scanii układ ten określą się przydomkiem Super, natomiast u Internationala otrzymał on nazwę S13. Amerykanie zaczęli też wytwarzać te elementy na swoim kontynencie, w fabryce na terenie Meksyku.

Przekrój oferty Internationala jest nieco inny niż w przykładu Scanii. Amerykańskich wariantów mocowych jest bowiem aż siedem, oferując od 370 do 515 KM. Za to osprzęt okazuje się równie rozbudowany, z uwagi na podobne wymagania obowiązujące na obu kontynentach. Mamy tutaj katalizator z podwójnym wtryskiem AdBlue, system EGR bez chłodzenia oraz dekompresyjny hamulec silnikowy.

Wersja z sypialnią o długości 1,8 metra: