Inteligentne opony same rozpoznają warunki na drodze – nowy system dla ciężarówek?

Gatik to jedna z tych amerykańskich firm, które prowadzą prace nad zautomatyzowanymi, bezzałogowymi ciężarówkami. Zmodyfikowano w tym celu flotę kilkunastotonowych podwozi marki Isuzu, które mają wykonywać na autopilotach typowo lokalne, dystrybucyjne zlecenia. Przy okazji ujawniła się zaś nowa technologia z branży oponiarskiej, mogąca mieć duże znaczenie dla rozwoju „sztucznej inteligencji”.

Testowe ciężarówki zostały wyposażone w prototypowe ogumienie marki Goodyear, wykorzystujące rozwiązanie o nazwie SlightLine. System ten na bieżąco pobiera szereg informacji z opon, dotyczących parametrów ich pracy, poziomu oporów toczenia, przyczepności na zakrętach, siły hamowania i obciążenia przez ładunek. Wszystkie te informacje być przekazywane do komputera sterującego pojazdem, jako ważna informacja o obecnej sytuacji samochodu. To natomiast pozwoli na lepsze dopasowanie stylu jazdy do bieżących potrzeb.

Gatik ma być pierwszą firmą, która otrzymała możliwość przetestowania tego systemu w samochodach ciężarowych w autopilotami. Próby rozpoczęły się na zamkniętym torze w amerykańskim stanie Teksas, gdzie Goodyear posiada swój ośrodek badawczy. Komputerowy „kierowca” może być tam sprawdzany nie tylko w zmiennych warunkach drogowych, ale też może spotkać się z sygnalizacją świetlną, pełnym oznakowaniem drogowym, czy po prostu gwałtownymi manewrami.

Oczywiście można poddawać pod wątpliwość, czy cały pomysł z autopilotami kiedykolwiek wypali, zwłaszcza na trasach dystrybucyjnych. Sama technologia SlightLine brzmi jednak na tyle ciekawie, że łatwo wyobrazić sobie wykorzystanie jej na inne sposoby. Mógłby powstać na przykład zaawansowany system bezpieczeństwa, który bezpośrednio z ogumienia, z odpowiednim wyprzedzeniem, otrzyma sygnał o zbliżającym się wystrzale lub innej sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu pojazdu.