Instrukcja obsługi DAF-a XF105 z niezsynchronizowaną skrzynią biegów – pamiątka po odchodzącej technologii

W Europie niezsynchronizowane skrzynie biegów to już praktycznie przeszłość. Powoli tracą one popularność także w Ameryce, z uwagi na rosnące zainteresowanie skrzyniami zautomatyzowanymi. By więc zachować pamięć o tym odchodzącym, a niegdyś bardzo popularnym rozwiązaniu, postanowiłem zamieścić tu instrukcję jego obsługi.

Poniższe zdjęcia prezentują fragment instrukcji obsługi DAF-a XF105 z końca europejskiej produkcji. Choć więc jest to wydanie sprzed ledwie kilku lat, w dziale poświęconym skrzyniom biegów można znaleźć także informacje na temat przekładni niezsynchronizowanej.

Instrukcja wyjaśnia jak w pełni poprawnie jeździć z 18-biegową przekładnią Eaton Fuller. To typowo amerykańska przekładnia niezsynchronizowana, pomimo swojej nazwy oferująca 16 głównych przełożeń. Trzeba w niej stosować podwójne wysprzęglanie, a także odpowiednio posługiwać się lewym pedałem. Po odpowiednim wyczuciu możliwa jest też jazda bez używania sprzęgła.

DAF XF105 z taką przekładnią był w Europie wielką rzadkością. Jeśli już ktoś chciał mieć skrzynię manualną, zwykle wybierał europejską, zsynchronizowaną przekładnię marki ZF, o 12 lub 16 przełożeniach. Do tego dochodziła też oczywiście skrzynia zautomatyzowana, znana jako AS-Tronic.

Nieco inaczej mogło to zapewne wyglądać na przykład w Australii lub Brazylii, gdzie europejska technologia skutecznie miesza się z amerykańską. Zresztą, poza Europą model XF105 oferowany jest do dzisiaj i nadal ma w ofercie 18-biegowego Eaton Fuller. Jacyś klienci muszą się więc na taką wersję znajdować.

Czy natomiast w Polsce sprzedał się jakikolwiek DAF XF105 z niezsynchronizowaną skrzynią? Szczerze w to wątpię. Niemniej fragment instrukcji dotyczący Eaton Fullera tłumaczono na wszystkie języki i stąd też jego poniższe, polskojęzyczne wydanie: