OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 11 Luty, 2019

Polisy OC na nowych, unijnych zasadach – międzynarodowe sumy gwarancyjne i ponadkrajowe kontrole

Unia Europejska chce wprowadzić poważne zmiany w systemie ubezpieczeń komunikacyjnych. Nowe zasady mają dotyczyć przede wszystkim użytku międzynarodowego, w graniach Unii Europejskiej.

Znowelizowana dyrektywa ma przewidywać między innymi takie same minimalne sumy gwarancyjne we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W przypadku obrażeń ciała, ma to być co najmniej 6 mln euro na cały wypadek i co najmniej 1,2 mln euro na jedną ofiarę. Oczywiście ubezpieczyciele zachowaliby prawo do podniesienia tych kwot.

Nowe zasady przewidują też międzynarodowe uznawanie historii ubezpieczeniowej. Zniżki wypracowane w jednym kraju byłyby więc akceptowane w drugim. Do tego mają zaś dojść międzynarodowe akcje kontrolne, ukierunkowane na osoby jeżdżące bez ubezpieczenia OC. Chce się przy tym stosować nowoczesne technologie, jak na przykład automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych.

Czy nowe przepisy na pewno wejdą w życie, tego nadal nie wiadomo. W środę nad przyszłością projektu będą głosowali europosłowie, a następnie wszystko musi zaakceptować Rada Unii Europejskiej.