Tani, prosty i samonośny pickup na bazie Dacii Duster – rumuńska przeróbka trafi do oficjalnej sprzedaży

Powyżej: jeden z 500 egzemplarzy zamówionych 5 lat temu

Dacia Duster Pickup, budowana przez rumuńską firmę Romturingia, ma trafić do powszechnej i oficjalnej sprzedaży. Taką zapowiedź poczynił szef działu pojazdów użytkowych w koncernie Renault.

Rumuńska firma Romturingia już od lat przerabia Dustery do postaci lekkich pickupów. Są to auta typowo robocze, oferujące pojedynczą kabinę, krótką skrzynią ładunkową oraz całkiem niezłe możliwości terenowe. Co też ważne, podobnie jak zwykły Duster, auto ma konstrukcję samonośną.

Dotychczas pojazdy te wytwarzano jedynie na specjalne zamówienie, wymagając przy tym 3 tys. euro dopłaty. Szerzej wyjaśniałem to w tym artykule, dotyczącym 500 wyjątkowych egzemplarzy dla rumuńskiej firmy z branży energetycznej.

Teraz natomiast Duster Pickup ma być powszechnie dostępny. Za przygotowanie nadwozia nadal będzie odpowiadała Romturingia, lecz wszystko odbędzie się pod oficjalnym sztandarem Dacii. Auto będzie więc można kupić w salonach, niczym wersję osobową.

Po przejściu na bardziej masową produkcję, Dacia Duster Pickup ma zachować swój prosty, typowo roboczy charakter. Można się więc spodziewać, że auto nadal będzie miało pojedynczą kabiną. Swoją drogą, w Polsce może to zadecydować o sukcesie. Jeden rząd siedzeń jest bowiem gwarancją pełnego odliczenia VAT-u oraz podatku dochodowego.

Pickup Romturingia na bazie Dustera nowej generacji:

Renault Duster Oroch z Ameryki Południowej: