Hybrydowe, superopływowe Volvo FH, które spali tylko 16 l/100 km na trasach międzynarodowych

Volvo Concept Truck

Poprzedni tekst o tym prototypie:

Volvo FH 420, które spali o ponad 30 proc. mniej paliwa, za sprawą między innymi doskonałej aerodynamiki


Volvo Trucks rozwinęło projekt Volvo Concept Truck, który po raz pierwszy został zaprezentowany w ubiegłym roku. Teraz więc nie tylko doskonała aerodynamika, ale także napęd hybrydowy mają dbać o doskonale ekonomiczny charakter tego pojazdu. W ten sposób ze średniego zużycia około 18 l/100 km, udało się urwać kolejne 5-10 proc., zbliżając się do zaledwie 16 l/100 km. A wszystko to w pojeździe do transportu długodystansowego.

Jest to pierwsza hybrydowa ciężarówka Volvo Trucks, która powstała z myślą o dłuższych trasach. Elektryczny silnik ma tutaj samodzielnie napędzać pojazd przez nawet 30 proc. czasu jazdy, co zapowiada ogromne oszczędności. Ma być to zaś możliwe dzięki odzyskiwaniu energii podczas zjazdu ze wzniesień, a także podczas hamowania. Odzyskana w ten sposób energia jest bowiem magazynowana w akumulatorach i wykorzystywana do elektrycznego napędzania pojazdu na płaskich odcinkach dróg. Ponadto specjalnie dostosowano tutaj działanie inteligentnego tempomatu I-See, przewidującego topografię terenu. Ma on teraz nie tylko dobierać prędkość i biegi, ale także decydować o tym, który z silników ma być używany na danym odcinku, aby wszystko działo się możliwie efektywnie.

Wspomniałem o wzniesieniach, ale nie znaczy to, że mówimy wyłącznie o ciężarówce na górskie odcinki. Aby bowiem baterie ciężarówki podlegały ładowaniu, wystarczy, że pochyłość trasy przekroczy jeden procent. Jeśli natomiast chodzi o hamowanie, to tutaj system ma działać niezależnie od topografii terenu. W praktyce oznacza to więc, że nawet jadąc na przykład z Polski do Holandii nie trzeba by się martwić o baterie. A do tego mamy oczywiście doskonałą aerodynamikę oraz obniżoną masę własna, czyli elementy, które zaprezentowano w Volvo Concept Truck już rok temu.

Volvo Concept Truck Volvo Concept Truck Volvo Concept Truck