rekrutuj 40ton665
Opublikowane 20 Czerwiec, 2017

Holandia jednak nie wprowadzi zakazu 45-godzinnych odpoczynków w kabinach, z kilku różnych powodów

ciezarowki_parking_port_dover

Holandia nie będzie kolejnym krajem, który wprowadzi zakaz odbywania 45-godzinnych przerw w kabinach. Przynajmniej na razie…

Holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska regularnie prezentowało w tej sprawie rozbieżne opinie. Dla tego też jeden z parlamentarzystów ponownie zgłosił się do ministerstwa z zapytaniem dotyczącym ewentualnego wprowadzenia kar. Odpowiedź? Ministerstwo oficjalnie potępiło nowe przepisy z Niemiec i wykluczyło możliwość wprowadzenia podobnych zmian w Holandii.

Holendrzy argumentują, że wprowadzanie takich zakazów powinno leżeć w gestii Komisji Europejskiej i opracowanego przez nią “pakietu drogowego”. Dlatego też nie chcą oni wprowadzać własnego, krajowego zakazu. Ponadto przedstawiciel ministerstwa stwierdził, że współczesne ciężarówki są wystarczająco wygodne, aby spędzić w nich większą ilość dni, a sami kierowcy często wolą spać we własnych kabinach, niż na przykład w hotelach.

Rząd podkreślił także, że poprawy sytuacji kierowców powinno się dokonywać przez poprawę warunków na parkingach, a nie przez wprowadzanie kolejnych zakazów.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 24 komentarzy

 1. Dawid napisał(a):

  No nareszcie głos rozsądku, z Europy Zachodniej.

 2. lokalny gamoń napisał(a):

  to nie rozsądek tylko matematyka…

 3. Klopot napisał(a):

  Niezależnie czy nazwiemy to matematyka czy rozsądkiem to ważny sygnał dla Komisji EUropejskiej ze bezwzględny zakaz weekendów może nie być wspierany przez kierowców (nie łączyć z przewoźnikami).
  Mi bardzo się podoba uzasadnienie takiej decyzji. Holendrzy umieją liczyć i wiedza ze zakaz weekendów niewiele zmieni w kwestii przerzutów a tylko spowoduje powstanie gett z ciężarówkami na weekendy gdzie beda wszyscy razem parkować, i spac w tych samych (zarobaczonych) lóżkach, albo odbierając tanie weekendowe kwatery “lokalnym turystom”.
  Inna sprawa ze pewnie tak jak duński Neptun pewnie ktoś z holandii nadal jeździ na bliski/daleki wschód i wcale nie będzie mu sie uśmiechali szukać hotelu w “saha allejkum fen” na niewiadomi jak długo…

  Tak w ramach marzeń – może dopuścić do odbierania przerw >45h w autach wyposażonych w powiększone kabiny (jak volvo xxl czy tam longline).

  • 13*60 napisał(a):

   Dawno popierałem przedłużone kabiny. Nic ten metr nie zmienia a kierowca ma szanse polepszyć sobie warunki.
   Niestety ,głównie szwaby zawsze szczekały o każdy centymetr. Dopiero ostatnio jak już chodzi o czysty zysk to zaczął się temat przedłużanych naczep.
   NIE człowiek …a kasa !
   A wystarczyło dawno temu ograniczenie metrów długości zestawu doprecyzować i ustalić ,że tyczy tylko i wyłącznie długości załadunkowej.
   Kabina o metr dłuższa nie zabrałaby zbyt dużo miejsca na parkingu ani autostradzie.
   A to były główne kontrargumenty mądrych inaczej szwabików .
   Aut przybyło , gabaryty jeżdżą i jakoś Świat się nie zawalił.

 4. PrezesSwojejFury napisał(a):

  Nareszcie jeden mądry kraj….oby więcej przejrzało na oczy….

 5. 13*60 napisał(a):

  Gule od zawsze dobrze stały w transporcie. Tam przynajmniej zawsze było sporo mądrych ludzi/polityków mających nieco pojęcia o jeździe ciężarówką.
  Natomiast Niemcom się dziwię. Ostatnie 3/4 lata robią tak dużo głupich kroków w różnych branżach ,że aż mnie zastanawia skąd tyle głupoty w poczynaniach.
  Począwszy od islamizacji , zmiany wizerunku kraju na tełłołystyczny , grabieżcy socjal aż po “de-bilizmy” transportowe. Niemożliwe ,żeby wynikało to z czystej głupoty.
  Stawiam bardziej na niemoc i paniczny brak wiedzy u decydentów .
  O naszych ….lepiej nie będę pisał 🙂

  • pete379 napisał(a):

   Może to kwestia podparta burzliwą historią Niderlandów.
   Państwo dawniej jednolite etnicznie, oraz religijnie i to które wybrało odlam religii popierający handel, biznes i inwestowanie.
   W tym czasie gdy u nas myślano o zdobnych katedrach, odrabianiu panszczyzny i swietopietrza w Holandii powstawaly spółki kupieckie zakładające faktorie w Azji i Ameryce Południowej.
   A my w tym czasie klocilismy sie na sejmikach czy królewicz polski z dynastii Wazow przyjmie prawoslawie o obejmie tron moskiewski.
   Zamiast wesprzeć Kettlera dawalismy kasę na glupie wyprawy na Ruś. Zamiast skracać droge handlową z Indii przez tereny Imperium Osmanskiego my sie z nimi bilismy o mało ważne wyludnione ziemie i suche stepy.

 6. Cris napisał(a):

  Bardzo Dobrze Holandia To Podkreśliła. Jedyny Mądry Kraj Co Umie Liczyć I Woli Poprawy Infrastruktury Na Parkingach Niż Wprowadzać Durny Zakaz Jak Zrobił To Biedny Macron I Angela.Brawo Holandia

 7. Kruszynka napisał(a):

  I bardzo mądrze, w końcu ktoś patrzy oczami kierowcy. Podobno pod Hamburgiem już kwitnie “kontenerowy biznes”, że wynajmują po 15€/doba kontenery sypialniane. Teraz pytanie do władz Niemieckich – to są kurcze odpowiednie warunki? Zacznie się szerzyć złodziejstwo i “dobre ziomki imigranty” będą bezkarnie opierniczać ładunki z samochodów, bo będą wiedzieli że żadna kara ich za to nie dosięgnie, no bo jak skoro nikt nie pilnuje. Powinni pytać w pierwszej kolejności kierowców i zadbać o parkingi tworząc na nich sanitariaty i pootwierać stołówki, a nie wymyślać. Z doświadczenia wiem, że przeważnie kierowca woli spać w swojej kabinie niż w hotelu, kabinę sobie urządzi, ma wszystko pod ręką, wystarczy odpowiedni parking i wszystko działa jak powinno. Zajęli by się bezpieczeństwem rdzennych Niemców i pozbyli tego syfu, który nawpuszczali i ile bezpieczniej by wtedy było, to oczywiście lepiej się dopierniczyć do transportu i wymyślać na czym trzepać hajs, żeby “dobrym ziomkom imigrantom” nie brakło na haracze. Podsumowując – BRAWO HOLANDIA!

 8. Stefan napisał(a):

  To niech się lepiej Europa zdecyduje bo jak na razie to jest jeden wielki bałagan , skoro kierowca ma spać w hotelach to nie potrzeba wypasionych fur wystarczy materac a wyspie się w hotelu a tym samym zaoszczędze na drogiej ciężarówce teraz to już jest taki bałagan ze każdy ma racie i nikt nie ma racji lepiej by było gdyby uni nie było i każdy miał by swoje przepisy

 9. Wladek napisał(a):

  Panowie nie ma kto jeździć i widzę ze Holendrzy przejrzeli na oczy ze jak wprowadzą kary za 45 godzinne pauzy to poprostu w Holandii stnie przemysł bo wiadomo że wieksza część holenderskiego przemysłu niestety oparta jest o transport

 10. Michał napisał(a):

  PrezesSwojejFury. Pracuj w NL za pieniądze PLN. Po auzuj w NL za darmo. Takich jak ty potrzeba a kierowca ty nie jesteś tylko jakimś podrostkiem bez ambicji.

 11. Paweł B napisał(a):

  Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze. Holendrzy chcą żeby auta u Nich kręciły pauzy a dodatkowo płacili kierowcy po 8€ za winnety.

 12. Ramont napisał(a):

  Kto spędza weekendy w hotelach?! Pytam!!!!
  Mam dosyć wracania na weekend do domu na parę godzin. Co to za odpoczynek…Zostawiam auto w Niemczech i szef przyjeżdża po nas. Jedziemy do domu 6 godzin plus korki.więc jesteśmy w sobotę rano a wracamy w niedzielę wieczorem. TRAGEDIA…. i mam być wypoczety!!!!!

 13. Tomasz Mocny napisał(a):

  Filipie, dlaczego przy jakiekolwiek dyskusji na temat pazy 45 w kabinie mówi się o wprowadzonym zakazie, czy też o możliwości wprowadzenia zakazu? Pisałem już tutaj wiele razy, że taki zakaz obowiązuje przecież wszystkie kraje UE. Europejska ustawa o czasie pracy kierowców w rozdziale II art. 8 pkt. 7 mówi : “Jeżeli kierowca dokona takiego wyboru, dzienne okresy odpoczynku, i skrócone tygodniowe okresu odoczynku poza bazą można wykonywać w pojeździe…”. Ustawa po prostu nie dopuszcza wykonywania reguralnej tygodniowej pauzy w pojeździe. Dlaczego nie mówimy o tym, że następny kraj zaczyna egzekwować przepis z 2006 roku?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   To nie jest do końca tak, że kraje egzekwują przepis z 2006 roku. Owszem, w przypadku Belgii tak jest, ale już na przykład Francja wprowadziła w tym celu zupełnie nowy przepis, z niezależnym zakazem.

 14. Tomasz Mocny napisał(a):

  Jeżeli wszyscy uważają że takiego zakazu nie ma, a tylko niektóre kraje go wprowadziły, to na tej samej zasadzie można podważyć większą część przepisów dotyczących tachografu i czasu jazdy. Wątpię żeby każdy z osobna kraj UE miał swoje wewnętrzne przepisy dotyczące tachografu i żeby pokrywały się one z obowiązującym nas rozporządzeniem parlamentu europejskiego z 2006 roku. Jeżeli do egzekwowania przepisu prawa europejskiego potrzebna jest osobna ustawa w danym państwie to coś tu jest nie w porządku. Przecież przepisy prawa UE sa nadrzędne względem prawa wewnętrzne państw członkowskich.

 15. Czytelnik napisał(a):

  Z tego calego uzasadnienia zastanawiam sie kiedy pojawia sie prysznice w Holandii? Bo przez infrastrukture to rozumiem wiecej miejsc parkingowych, wc i wlasnie prysznic…

 16. Hmm napisał(a):

  Poprawa infrastruktury w Holandii proszę bardzo: na stacjach Shell po remoncie toalet nie ma prysznicow

 17. kitty napisał(a):

  Najpierw trzeba nauczyć się zostawiać porządek po sobie,czy to w toalecie czy pod prysznicem,potem można żądać,żeby było ich więcej.Czasem jak sie wchodzi do kibla,to człowieka aż cofa na wejściu i lepiej iść w krzaki…

 18. yogi napisał(a):

  Spanie w kabinach jak ich standard będzie powiększony. Po 1 cicha i wydajna klimatyzacja ma wytrzymać weekand na upale 50 stopni a kabinie 20 stopni. Zostaną powiększone ok. Przede wszystkim wynagrodzenia kierowcom zostaną ustalone za godziny i nadgodziny na emeryturkę a także prawdziwe diety i ryczałty. Przeliczając stawka za godzinę pracy czy delegacji ma być odpowiednia. Statkami pływają i miesiącami mają na ms po 20 tys a mają normalne warunki a kierowca na 4m z fotelami ma żyć tak w upale za 5 tys i nazywają to atrakcyjne wynagrodzenie

 19. Ponton napisał(a):

  Czytając komentarze nie rozumiem postawy kierowców. Pierwsza sprawa to właściwie zakaz 45 godzin w kabinie to tylko respektowanie prawa, wystarczy przeczytać ustawę o czasie pracy kierowców i zrozumieć, druga to jak gdzieś wyczytałem kolega jedzie z szefem 6 godzin do domu i potem wraca a w domu jest parę godzin. Ludzie, czas spędzony na dojeździe z lub do pojazdu to inna praca, pauza zaczyna się po dotarciu do miejsca. W czasie kiedy są braki kadrowe możemy w pewnych kwestiach negocjować. W mojej firmie wodzu zrobił się elastyczny jak guma. Oczywiście pewnych granic się nie przekracza ale mogę wymagać respektowania swoich praw. Jeżeli w firmie ma dobrą ekipę i robote zrobioną to należy dbać by utrzymać ten stan rzeczy.

 20. kryniu napisał(a):

  popieprzone wiatraki nie wprowadz zakazow porobili platne parkingi i musza im sie wrocic zainwestowane guldeny

Odpowiedz