Historycznie najbezpieczniejszy rok na drogach – mniej wypadków, rannych i zabitych

Na początku każdego roku komendy wojewódzkie policji podsumowują minione 12 miesięcy, podając liczbę wypadków, osób rannych i ofiar śmiertelnych. Dane z ubiegłego roku mogą zaś wzbudzać szczególną uwagę, gdyż w tym samym czasie dokonano prawdziwej rewolucji w mandatach oraz systemie punktów karnych.

Za przykład weźmy województwo lubuskie, przez które prowadzą między innymi trasy A2 oraz S3, a także gdzie znajdują się przejścia graniczne w Świecku, Olsztynie oraz Gubinku. Tamtejsza policja właśnie poinformowała o historycznie najbezpieczniejszym roku na drogach, zarówno pod względem ilości wypadków, jak i ilości ich ofiar.

Tych wypadków było dokładnie 499, o 40 mniej niż w roku poprzednim. Dla porównania też podam, że latach 2015-2020 ilość ta wynosiła co najmniej 600 wypadków, a jeszcze w latach 2008-2009 statystyki były bliskie pełnego tysiąca.

W tych 499 ubiegłorocznych zderzeniach odnotowano 63 osoby zmarłe oraz 580 osób rannych. Tutaj dla porównania podam, że w roku 2021 stwierdzono 71 ofiar śmiertelnych i 647 osób rannych, a na przykład w roku 2013 ofiar śmiertelnych było 94, a osób rannych 1019.

O równie dobrych wynikach poinformowali także policjanci z innych województw. Wyraźnie więc widać, że bezpieczeństwo na polskich drogach mocno się poprawia. Jaka jest w tym zasługa wyższych kar, tego do końca nie wiadomo. Niemniej na pewno część zasług można też przypisać poprawie stanu pojazdów i infrastruktury.