Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczyna proces modernizacji i unifikacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Działanie to wpisuje się w strategię rozwoju budowy Centralnego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W pierwszej fazie z dróg krajowych zostanie usuniętych 337 starych i niewykorzystywanych masztów na urządzenia rejestrujące.
W ciągu najbliższych trzech miesięcy z poboczy dróg krajowych zniknie ponad 300 niewykorzystywanych masztów należących do GITD. Demontaż starej infrastruktury jest pierwszą fazą procesu unifikacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 22 czerwca 2011 roku, w najbliższych miesiącach wszystkie sprawne urządzenia rejestrujące będą posiadały jednolity, żółty kolor.
W 2011 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejął nadzór nad infrastrukturą fotoradarową należącą przedtem do Policji i GDDKiA. Znaczną jej część stanowiły puste maszty, które nie posiadały warunków technicznych do podłączenia urządzeń rejestrujących. Dlatego została podjęta decyzja o usunięciu tej części infrastruktury, której stan techniczny oraz lokalizacja, uniemożliwiły instalację urządzeń.
Jednocześnie w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, we współpracy z Politechniką Gdańską i Krakowską, wytypowano, na podstawie badań najbardziej niebezpieczne miejsca na polskich drogach, w których zlokalizowane będą fotoradary. 300 nowych urządzeń zostało rozmieszczonych w latach 2012-2013, kolejnych 100 zostanie zainstalowanych do końca pierwszego kwartału 2015 r.
Docelowo wszystkie maszty stojące przy drogach zostaną oznaczone i będą posiadały sprawne urządzenia rejestrujące. Dzięki temu kierowcy zbliżający się do masztów będą zawsze wiedzieć, że muszą zachować ostrożność, gdyż instalacja została postawiona w miejscu szczególnie niebezpiecznym, a niedostosowanie prędkości jazdy do przepisów ruchu drogowego będzie zawsze skutkowało określonymi konsekwencjami.
Źródło: GITD