Girteka wynajęła byłą fabrykę autobusów pod Poznaniem – to będzie baza na 15 hektarach

Dodatkowe informacje: Tysiące ciężarówek Girteki na polskich rejestracjach – kolejne zapowiedzi spod Poznania

W 2019 roku litewski gigant Girteka Logistics oficjalnie zawitał do Polski, otwierając niewielki oddział Komornikach pod Poznaniem. Dzisiaj już natomiast wiadomo, że ta inwestycja była tylko początkiem. Girteka będzie działała w Polsce na znacznie szerszą skalę, właśnie przygotowując do otwarcia naprawdę imponującą bazę. Przewoźnik przejął w tym celu kompletną fabrykę autobusów, którą w 2016 roku zamknęła firma MAN.

Fabryka ulokowana jest w Sadach pod Poznaniem, przy zbiegu dróg S11 oraz DK92. Łączna powierzchnia jej działek to niemal 15 hektarów, z czego 9 hektarów jest już ogrodzone. Do tego dochodzi ogromna powierzchnia zabudowana, z halami, biurami i magazynami o łącznej powierzchni ponad 26 tys. metrów kwadratowych. A jakby tego było mało, fabryka ma własną stację tankowania gazu, niegdyś potrzebną do zasilania autobusów.

O przejęciu fabryki poinformował prezes spółki Girteka Transport, za pośrednictwem swojego profilu na Linkedinie. Rozpoczął przy tym następującymi słowami: Z ogromną radością informuję, że budynek z tego zdjęcia stał się największą bazą transportową w historii Girteka Logistics. Przy okazji prezes zapowiedział też wielkie przyjęcia do pracy, nie tylko w kwestii kierowców, ale także pracowników biurowych.

Wspomniane zdjęcie:

A na koniec należy się mały komentarz. Duża inwestycja Litwinów w Polsce generalnie nie powinna dziwić. Wielkimi krokami zbliżają się bowiem nowe zapisy „Pakietu Mobilności”, według których ciężarówki co osiem tygodni trzeba będzie ściągać do kraju zarejestrowania. Nie jest zaś żadną tajemnicą, że znacznie łatwiej sprowadzić ciężarówki na bazę pod Poznaniem niż gdziekolwiek na Litwę. Stąd też niedawna decyzja konkurencyjnego Hegelmanna, który też przeprowadza się z Litwy, stawiając ogromną bazę wraz z hotelem pod Zgorzelcem, wraz z hotelem dla 750 osób (opisywanym tutaj).

Tak ogromna inwestycja Girteki pod Poznaniem może być też sygnałem dla lokalnych przewoźników. Najwyraźniej litewska firma ma większe plany związane z tym regionem, obejmujące coś więcej niż tylko noclegowanie kierowców i rejestrowanie samochodów. Może być to więc odczuwalne w kwestii powrotów do Wielkopolski z Zachodu. A trzeba tutaj pamiętać, że Girteka ma obecnie ponad 8 tys. zestawów.