Gazelle Next jako furgon z 4,6-tonowym DMC – ma 4 metry rozstawu osi i ponad 2 tony ładowności

Rosyjski samochód dostawczy Gazelle Next właśnie wszedł do produkcji w nowej wersji. Jest to furgon o wydłużonym i wzmocnionym podwoziu, przeznaczony do ciężkiej pracy.

Ta wzmocniona wersja oferuje 4,6-tonowe DMC oraz rozstaw osi o długości 3945 milimetrów. W przypadku samochodu z zamkniętym nadwoziem i podwyższonym dachem, pozwala to osiągnąć 15,5 m3 przestrzeni ładunkowej, przy ponad 2 tonach ładowności.

Dostępna jest też fabryczna wersja pasażerska, mogąca zaoferować nawet 19 miejsc siedzących. Ponadto, już od 2017 roku Gazelle Next dostępne jest jako 4,6-tonowe podwozie pod zabudowę, legitymujące się nawet 2,6-tonową ładownością.

Z technicznego punktu widzenia, 4,6-tonowy wariant wyróżnia się wzmocnioną osią tylną, zmienioną geometrią tylnego zawieszenia oraz usprawnionym układem hamulcowym. Ten ostatni przewiduje cztery hamulce tarczowe oraz oczywiście ABS.

W Polsce Gazelle Next nadal pozostaje rzadkością, choć posiada oficjalnego importera, w postaci firmy Kamaz Polska. Czy natomiast wersja 4,6-tonowa ma szansę zwiększyć tę popularność? Zapewne wiele zależy od tego, czy będzie szansa dokumentowego zaniżenia DMC do 3,5 tony.

Jako ciekawostkę jeszcze przypomnę, że napęd Gazelle Next w wersji Euro 6 ma stanowić silnik marki Volkswagen. Jest to popularna jednostka 2.0 TDI, znana chociażby z Volkswagena Craftera oraz MAN-a TGX.

Wspomniana wersja pod zabudowę: