Transport z Uzbekistanu do Belgii zatrzymany przez ITD – białoruski kierowca dostał kilkanaście mandatów

Rosyjska ciężarówka, prowadzona przez białoruskiego kierowca, przewoziła ładunek z Uzbekistanu. Ten potrójnie wschodni zestaw został wczoraj zatrzymany przez mazowieckich funkcjonariuszy ITD, w związku z wykroczeniami dotyczącymi czasu pracy.

Ładunek ciężarówki miał dotrzeć z Uzbekistanu do Belgii, a więc miał do pokonania około 6 tys. kilometrów. By przejechać ten dystans w szybszym tempie, kierowca Volva posługiwał się cudzą kartą do tachografu. I właśnie dlatego ITD nałożyło na niego kilkanaście mandatów karnych, podczas gdy przewoźnikowi grozi najwyższa możliwa kara administracyjna.

Komunikat WITD Radom:

14 poważnych naruszeń przepisów regulujących czas pracy kierowcy dopuścił się szofer ciężarówki należącej do rosyjskiej firmy transportowej. Auto jadące z Uzbekistanu do Belgii skontrolował patrol mazowieckiej ITD.

Zespół pojazdów poruszający się krajową „dwójką” zatrzymano do kontroli we wtorek (19 marca) w miejscowości Broszków koło Siedlec. Ciężarówkę należącą do przewoźnika z Moskwy prowadził obywatel Białorusi.

W trakcie analizy danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego inspektorzy ujawnili szereg rażących naruszeń przepisów regulujących czas pracy kierowcy zawodowego. Między innymi ustalono, że w okresie od 11 do 17 marca 2019 roku kontrolowany szofer używał karty należącej do innego kierowcy, co miało na celu ukrycie jego rzeczywistych aktywności. Białorusin kilkukrotnie znacznie przekroczył maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy, a także skrócił dzienny okres odpoczynku, dzielony dzienny okres odpoczynku i tygodniowy skrócony okres odpoczynku.

To spotkanie z patrolem ITD z pewnością na długo zostanie w pamięci kierowcy. Za stwierdzone naruszenia szofer został ukarany 14 mandatami na kwotę kilku tysięcy złotych. Rosyjskiemu przewoźnikowi grozi ograniczona ustawowo kara w wysokości 12 tysięcy złotych. Taka też kwota została zabezpieczona na poczet przyszłej kary do czasu zakończenia postępowania administracyjnego.

Kierowca ciężarówki mógł kontynuować międzynarodowy transport rzeczy po opłaceniu mandatów gotówkowych, wpłacie kaucji pieniężnej na poczet kary i odebraniu wymaganego odpoczynku.

Dla ciekawskich, położenie Uzbekistanu na mapie: