24-metrowy zestaw z tandemem pracuje na niemieckich drogach – ma tylko pięć osi i 24 tony ładowności

24-metrowy zestaw z tandemem to ciekawostka, którą można spotkać we flocie niemieckiej firmy Elflein Spedition & Transport. Samochód ten został oficjalnie zaprezentowany przy okazji ubiegłorocznych targów IAA 2018 w Hanowerze. Dzisiaj natomiast znajduje się on w codziennym użytku, wykonując trasy w trzech niemieckich landach: Turyngii, Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii.

Za wykonanie zabudowy odpowiada tutaj firma Kotschenreuther Fahrzeugbau. Jak wyjaśniała ona w momencie premiery, 24-metrowa ciężarówka to świetny kompromis między zwykłym zestawem z tandemem a tak zwaną megaciężarówką. Udało się bowiem zachować zalety obu tych pojazdów.

Z jednej strony, na 24-metrowy zestawy składają się tylko dwa pojazdy, liczące łącznie pięć osi. Gwarantuje to więc niskie zużycie paliwa oraz stosunkowo łatwe wykonywanie manewrów tyłem. Z drugiej zaś strony, zabudowy mogą zmieścić imponujące 48 europalet, w tym 23 w ciężarówce i 25 w przyczepie. To tylko o 4 europalety mniej, niż w przypadku typowej megaciężarówki, mającej 25-metrów długości i składającej się z ciężarówki, wózka dolly oraz pełnowymiarowej naczepy.

Istotna jest też kwestia ładowności. Trzeba bowiem pamiętać, że w Niemczech nawet najdłuższe zestawy o ośmiu osiach nie mogą przekraczać 40 ton DMC. W efekcie 25-metrowe ciężarówki mają zwykle niewielką ładowność, wynoszącą około 20 ton. Tymczasem 24-metrowy tandem z firmy Elflein może zabrać na pokład nawet 24 tony, z racji swojej prostej i lekkiej konstrukcji.

Jak to natomiast możliwe, że coś tak długiego jeździ w ogóle po drogach? Firmy Elflein oraz Kotschenreuther Fahrzeugbau po prostu odpowiednio wykorzystały przepisy dotyczące megaciężarówek. Jak się okazuje, pozwalają one na stworzenie megaciężarówki z tylko dwóch pojazdów, lecz żaden z nich nie może przekroczyć 12 metrów długości. Łącznie mamy więc 24 metry, dokładnie tak, jak na opisywanym przykładzie.

Korzystanie z tych przepisów wiąże się oczywiście z pewnym ograniczeniami. 24-metrowy zestaw musi trzymać się dokładnie tych samych zasad, co 25-metrowe „Lang LKW” z wózkami dolly. Ma on więc wstęp tylko na wyznaczone drogi, znane w Niemczech jako Positivnetz i obejmującej przede wszystkim autostrady.