Francuzi kontrolują ciężarówki przy użyciu dronów – policja dostała nowe uprawnienia

Fot. Police Nationale

W kwietniu bieżącego roku we Francji zmieniły się przepisy. Dopiero wtedy, po wielu latach starań, służby państwowe otrzymały oficjalne zezwolenie na korzystanie z dronów. Prawo to przyznano wojsku, celnikom, żandarmom oraz policji, przygotowując konkretną listę działań, w których drony mogą być wykorzystywane. Przewidziano tam między innymi „nadzór nad płynnością ruchu” i właśnie tutaj dochodzimy do tematu związanego z transportem.

Jednym z pierwszych sposobów na wykorzystanie nowego prawa okazało się kontrolowanie ciężarówek wyprzedzających na zakazie. Reportaż z takich działań pokazała już w ostatnich dniach państwowa telewizja „France 3”, wyjaśniając, że to akcja organizowana specjalnie na okres wakacyjny, gdy wzmożony jest ruch turystyczny. Dron latał przy tym nad odcinkiem objętym zakazem, jego operator wypatrywał wyprzedzających ciężarówek, a następnie informował o nich załogi radiowozów, by te wystawiały mandaty.

Jak wyjaśnia portal branżowy „Les Routiers”, kara za wyprzedzanie ciężarówką na zakazie wynosi we Francji 90 euro. W przeliczeniu to około 400 złotych, a więc znacznie mniej niż mandat za to samo wykroczenie w Polsce. U nas nieprzestrzeganie autostradowego zakazu wyprzedzania kosztuje bowiem okrągłe 1000 złotych.

Zdjęcie nie jest bezpośrednio związane z tekstem.