Francuski karambol przy marznącym deszczu – wśród uczestników także ciężarówki

Powyżej: miejsce karambolu widziane z powietrza

Z Francji napływa wyjątkowo poważna przestroga przed zimowymi warunkami. W roli głównej występuje przy tym „czarny lód”, będący nawierzchnią tak bardzo zdradliwą, że w jednym karambolu zderzyły się aż 23 samochody!

Do zdarzenia doszło na trasie A72 pod miejscowością Veauchette, na zachód od Lyonu. Krótko po godzinie 6 rano, w czasie opadów deszczu, a jednocześnie przy minusowej temperaturze, rozpoczęła się tam seria autostradowych najechań. Ostatecznie uczestniczyły w nich właśnie 23 samochody, w tym aż dziewięć pojazdów ciężarowych i cztery auta dostawcze.

Część wozów uczestniczących w akcji:

Fot. SDIS 42
Fot. SDIS 42

Niestety, jedna osoba poniosła przy tym śmierć na miejscu. Dziewięć osób zostało rannych, w tym trzy niestety bardzo ciężko, a kolejne dziewiętnaście mogło mówić o olbrzymim szczęściu, opuszczając wraki bez żadnych obrażeń. W której z tych grup znaleźli się kierowcy ciężarówek, to nie zostało w lokalnych doniesieniach sprecyzowane.

Wiadomo za to, jak potężny charakter miała akcja ratunkowa, ściągając na miejsce ponad 90 strażaków w 41 wozach. Pomocy rannym udzielały załogi 12 karetek, a służba drogowa Vinci musiała sprowadzić też żywność oraz napoje, by rozdawać je kierowcom zablokowanym przez wiele godzin w zatorach. Sytuację dodatkowo pogorszył przy tym fakt, że jedno z aut dostawczych przewoziło duże ilości oleju hydraulicznego, który wylał się na jezdnię i wymagał bardzo dokładnej neutralizacji.

Wyciek oleju:

Fot. Vinci Autoroutes

Paczki żywnościowe dla kierowców:

Fot. Vinci Autoroutes